Bilgi Kütüphanesi

Sosyal Medyanın Yararları Ve Zararları

İnternet’in Genel Amacı

Her ne kadar bilgi iletişimi olsa da, insanlar daha farklı nedenlerden dolayı da İnternet’i kullanmayı tercih etmektedir. Bunların en başında kullanıcıların, arkadaşları ve sevdikleri ile iletişim kurmasını sağlayan sosyal ağlar gelmektedir.

Kullanıcıların diğer kullanıcılar ile iletişim kurmalarını hedefleyen, ayrıca çeşitli video, fotoğraf ve durum bilgisi paylaşımlarına olanak sağlayan sosyal medya, markalar, kurumlar ve satış odaklı şirketlerin pazarlama ve tanıtımı adına da oldukça önemli durumdadır. Sosyal mecralarda doğru stratejiler ile pazarlanan ürünlerin daha çok kitleye ulaşması sağlanabilir. Dijital olarak İnternet üzerinden hizmet veren markalar, İnternet üzerinden hizmet vermeyen firmalara göre daha fazla kişiye ulaşabilmekte ve sosyal medya ile 7/24 hizmet verebilmektedirler.

Sosyal medyanın birçok şirkete ve markaya yararlı olmasının yanı sıra bir çok markaya zararı olmaktadır. Örneğin kullanıcılar memnun kalmadıkları bazı durumları, aldıkları ürün veya hizmetin sahibi olan marka veya kurum sayfalarına olumsuz yorum yazarak belirtebilirler. Eğer bu şirket veya kurumlar sosyal medya yönetimi konusunda yeterli seviyede değilse, saygınlıklarını ve kalitelerini yitirebilmektedirler.

Sosyal Medyanın Yararları

Sosyal medya sayesinde, sosyal medya uzmanı, içerik yöneticisi, topluluk yöneticisi gibi onlarca yeni iş tanımı oluşturmuş ve on binlerce kişiye istihdam sağlamıştır.

Anlık bilgi akışına yeni bir boyut kazandırılmış, her yeni gelişmeden çok daha hızlı haberdar olabilmemiz sağlanmıştır. Artık borsayı yakından takip eden insanlar bile televizyonları değil Twitter’ı takip eder oldular.

Sosyal medya tabakalar arasındaki sınırları kaldırdı. Artık yaşadığı bölgede elektrik kesintisi yaşayan bir birey, ilgili bakana tweet atıp sesini duyurabiliyor. Belki de ömrünüz boyunca karşılaşamayacağınız insanlarla arkadaş olabiliyorsunuz.

Sosyal medya ile insanlar artık daha özgür.

Toplum mühendisliği denen olgu sosyal medyaya giremiyor. Eskiden bilgiyi sınırlı kaynaklardan alabiliyorduk ancak şimdi bilgi sınırsız …

Sosyal medya ile insanlar daha özgür. Artık herkes düşündüğünü başkalarından korkmadan dile getirebiliyor. Bu da toplumumuza karşıt görüşlerde olunsa bile birbirinin fikirlerine saygı duymayı aşılıyor.

Sosyal medya iletişimi kolaylaştırdı ve arttırdı.

Olay artık yalnızca ilkokul arkadaşlarınızla seneler sonra tekrar görüşmenin çok ötesinde. Ortakları farklı şehirlerde, ülkelerde olan şirketler kurulmaya başladı ve bu şirketler geleneksel yapıyla yönetilen şirketlerden çok daha yoğun olarak çalışabiliyor.

Sosyal medya yalnızca komik fotoğraflar paylaşmaktan öteye geçerek artık her İnsan Kaynakları Uzmanının vazgeçilmezi haline geldi. İş arayanlar Linkedin gibi mecralarda iş almaya çalışırken İK Uzmanları ise boş pozisyonlar için sosyal medya üzerinden elemanlar arar oldular.

Müşteri İlişkileri Yönetimi dediğimiz yapı yavaş yavaş Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi halini almaya başladı. Çağrı merkezini arayarak haftalarca çözmeye çalıştığınız bir problemi artık tek bir tweetle kolayca çözebiliyorsunuz.

Sosyal medyanın kanıksanmasıyla birlikte toplumsal hareketler daha kolay gerçekleştirilebilir oldu.

Artık sosyal sorumluluk ve sosyal medya birbirinden ayrılmaz ikili haline geldi. On binlerce kişi sadece sosyal medya üzerinden yapılan duyurularla kan bağışında bulundu. Sosyal medya üzerinden kurulan ve örgütlenen sivil toplum kuruluşları doğdu.

Sosyal medya en genel anlatımla yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği geniş kitlelere hitap eden dijital bir platformdur.

Bir çok insanın mobil ve online olduğu dijital çağ da paylaşım ve iletişim sınırı olmadan özgür ve özgün tartışma zemini yaratan Sosyal Medya, kişi ve birey iletişiminin yanında marka ve kurum konumlandırması açısında da son derece önemlidir. Sağladığı etkileşim açısından, eğitim, araştırma ve bilgi sağlama anlamında da kapılarını ardına kadar açmaktadır.

Sosyal Medyada yayınlanan haberler anında tüm dünyaya yayılabilmektedir, bu sayede en güncel haberleri zorluk çekmeden ve anında öğrenmiş oluruz.

Bunun yanı sıra Facebook Ve Twitter gibi sosyal ağlarda insanlar birbirleri ile konuşabilir grup sohbetler yapabilir ve sosyalleşme işlem İnternet üzerinden de gerçekleştirilebilir. Sadece bunlarda değil, aradığımız her şeyi saniyesinde bilgisayarınızın ekranında, tabletinizde hatta cep telefonunuzda görebiliyor ve bilgi kaynağınızı daha da genişletebiliyorsunuz. Firmalar ve önemli markalar da artık sosyal medyayı etkin olarak kullanarak, ürünlerini ya da yeniliklerini geniş kitlelerle buluşturmaktadırlar. Bununla beraber sosyal medyanın zararlı yönleri de bulunmaktadır.

Sosyal Medyanın Zararları

Tabi ki her şeyin artısı olduğu gibi eksileri de bulunmaktadır,

Sosyal medya ve sosyal ağ ortamları yetişmekte olan gençlerimizi aşırı derecede kullanımda gerçek sosyal ortamlardan uzaklaştırıyor

Asosyal insan ilişkileri zayıf, pasif ve mutsuz kişilikler ortaya çıkabiliyor.

Gereksiz gruplaşmalar eylemleşmeler de sosyal medya üzerinden gerçekleşebiliyor.

Yayınlanan bir yalan haber anında dünyaya yayılabiliyor ve kullanıcıların akılları karışabiliyor. Bunların önüne geçilmezse

İnternet ortamı ve sosyal medya ortamı bulunduğu kirlilikten kurtulamayacak gibi görünüyor.

Gençlerimizin internet ortamında asosyal takılmaktan çok sosyal ortamlarda faaliyet göstermesi ve çoğu etkinliklere katılmaları gerekiyor, bu sayede kişilik gelişimi düzgün bir şekilde tamamlanmış olup asosyal ortam alışkanlıklarını yenmiş olacaklardır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı