Taha Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Ta’ha Süresi 132. Ayet Meali Tefsiri

sponsor

Taha Süresi 132. Ayet Meali: Sen aile halkına namazı emret, kendinde sabırla ona devam et. Senden rızık istemeyiz, sana rızkı Biz veririz. Güzel akıbet ise takva sahiplerinindir.

Taha Süresi 132. Ayet Tefsiri: Başta Peygamberler olmak üzere her aile reisinin önemli görevlerinden biri, önce hanımı ve çocuklarını; daha sonra sorumlu olduğu kişileri namaza teşvik edip alıştırmaktır. Tabiidir ki alışkanlıkları kazanmak ya da kazandırmak kolay değildir, bu önce olgun bir şahsiyet sahibi olmayı, sonra bilgi, beceri ve doğru bir yöntemi daha sonra da sabır ve kararlılığı gerektiren bir husustur.

Ebeveyn hem kendisi namazında kararlı olacak hem de sorumlu olduğu kişileri davette azmi terk etmeyecek; kendisinin yapmadığı bir şeyi başkasına tavsiye etmek, elbette bir eğitimcinin almayı arzu ettiği neticeyi etkiler. Bu işte Resulüllah’ın (s.a.v.) da buyurduğu gibi, Kolaylaştırıp zorlaştırmamak, sevdirip nefret ettirmemek esastır.

Bu hitap, aynı zamanda bütün insanları, hatta bütün canlıları da kapsamaktadır. Ben cinleri ve insanları sadece bana kulluk etsinler diye yarattım. Onlardan rızık istemiyorum. Beni doyurmalarını da istemiyorum. Muhakkak ki Rezzak olan güç kuvvet sahibi Allah’tır (1)

Çünkü Her canlının rızkı Allah’a aittir (2). Nice canlıların rızıklarını sırtlarında taşımadıkları da bilinmektedir (3). Gelecek için rızık biriktirenlerin sayısı çok değildir. Aile reisleri, bakmakla yükümlü oldukları kimselerin rızıklarını kendileri temin ettiğini sanırlar (4). Halbuki rızık Allah’ın işidir ve mutlak surette O’nun izni ve iradesiyle ilişkilidir (5). Başta insan olmak üzere, bütün canlılar rızıklarını elde etmek için çaba sarf ederler, ama bol ya da kıt veren Allah’tır. Bu ince bir meseledir; hayatta yaşanan tecrübeler ve diğer ayetlerle üzerinde düşünmek gerekir. O halde kimse; Ben çoluk ve çocuğumun rızkının peşinde koşuyorum, namaza vakit bulamıyorum dememelidir..

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: 1 / bkz: 471

(1- Zariyat 56-58) (2- Hud 6) (3- Ankebut 60) (4- En’am 151, İsra 31) (5- Al-i İmran 26).

Aşağıdaki konulara bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı