Ta'ha Süresi / 20Tefsir

Taha Süresi Abdülkadir Geylani Tefsiri

sponsor

Ey gaflet ve sapıklık çölünde helak olan kimseler! Bilinizi ki;

Rabbimizin katından Bize kesin olarak vahyolundu ki ilahi azap muhakkak inkar edip ona sırt çeviren (Taha 48) yani Hakk’ı yalanlayan, O’nun emir ve yasaklarından yüz çeviren herkese inecektir.

Her kim de benim zikrimden yani dalaletten hidayete yönlendiren resullerimizin lisanından okunan kitabım Kur’an’dan yüz çevirirse, Şüphesiz dünyada olduğu müddetçe onun için sabittir ve haktır kalbini daraltıp bunaltan dar bir geçim vardır. Şöyle ki kalbinde maişet ve dünya işinden başka bir şeyi düşünecek bir genişlik olmaz. Ve dünyadan göçtüğü zamanda Onu en büyük kıyamet günü haşrederiz. Kör olarak. (Taha 124).

Yani dünyada iken haktan yüz çevirişine ahirette körlük sureti verilir. Şöyle ki:

Hasret ve üzüntüyle der ki: Rabbim! Beni ahirette niçin kör olarak haşrettin, oysa dünyada iken ben gören bir kimseydim (Taha 125)

Allah Teala onu azarlayıp susturmak için buyurur ki: Böyledir, yani şunun gibi ki, Peygamberlerin lisanıyla sana geldiğinde sen de bize yaptın. Seni hidayete eriştirip halini düzeltmek için ayetlerimiz sana gelmişti de onları sen unutmuş arkana atmıştın. Senin o ayetlere ilgin, bir körün görülüp hissedilen şeylere karşı ilgisinden farksızdı. Ve aynı şekilde yani arkaya atılmış gibi ilahi rahmetten uzak ve mahrum bir şekilde sen de bugün cehennem de unutulursun (Taha 126)

İşte böylece yani yüz çeviren kimsenin unutması gibi Biz de cezalandırırız ve cehennem de unutulmuş bir şekilde bırakırız. Haddi aşanları akla ve aklın itibar ettiklerine uyarak Allah’tan ve Onun Peygamberlerinden yüz çevirmede aşırıya giden ve hayli zaman geçmesine rağmen inanmayan yani itaat etmeyen ve yakinen inanmayan nebi ve resullerine indirilen Rabbinin ayetlerine ve O ayetlerin işaret ve içeriklerini anlamaya gayret etmeyen kimseyi böyle cezalandırırız. Ve Allah’a yemin olsun ki itibar edilen bu tür şeyleri elde etme uğrunda çeşitli sıkıntılar çekip zorluklara katlanmış olsa da Allah’tan başkasıyla meşgul olup, Onun ayetlerinden yüz çevirdiğinden dolayı onun hakkında Muhakkak ki ahiret azabı önceki çektiği zorluklardan daha şiddetli ve onlardan elde edilen saygınlığa göre vebali bakımından daha kalıcıdır (Taha 127)

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: III / bkz: (294) (324-325)

Aşağıdaki konulara bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı