Hacca Gitmek

Tavaf Nedir ve Nasıl Yapılır?

sponsor

Rükn-ü Yemani tarafından Hacerü’l-Esved hizasına gelinir. Tavafa niyet edilir.

Hacerü’l-Esved ‘Bismillahi Allahu Ekber’ denilerek istilam edildikten sonra tavafa başlanır.

Tavaf esnasında tekbir ve tehlil getirilir, salat ve selam okunur. Her şavtta Hacerü’l-Esved selamlanır. Yedi kere dönüldükten sonra Hz İbrahim’in (a.s) hatırasını yadetmek maksadıyla konulmuş olan Makam-ı İbrahim‘in arkasında eğer orada kalmak mümkün değilse uygun bir yerde tavaf namazı kılınır.

Peygamber Efendimiz Makam-ı İbrahim’de iki rekat namaz kılmış ve zammı süre olarak kafirun ve ihlas sürelerini okumuştur. Namazdan sonra dua edilir.

Tavaf ve Çeşitleri

Haccın rükünlerinden olan ziyaret tavafından (tavaf-ı ifaza) başka, farz, vacip, sünnet ve nafile olmak üzere tavaflar da vardır. Ancak hepsinin yapıldığı yer aynıdır. Tavafların bir kısmı hac ile ilgili diğer bir kısmı ise hac ile ilgili değildir.

Hac ile ilgili olan tavaflar şunlardır:

Kudüm tavafı, ziyaret tavafı, veda tavafı. Umrede yapılan tavafa ise umre tavafı denir. Bunlar ilgili yerlerde açıklanmıştır.

Hac ve Umre İle İlgili Olmayan Tavaflar İse Şunlardır 

Nezir Tavafı: Bir kimse tavaf etmeyi nezretmiş (adamış) ise bu nezlerini yerine getirmesi vaciptir. Nezri için bir zaman belirlemiş ise belirlenen zamanda yapması gerekir. Eğer zaman tayin etmemiş ise uygun bir zamanda nezrettiği tavafı yerine getirir.

Tahiyetü’l-Mescid Tavafı: Bir mescide girildiğinde iki rekat tahiyyetü’l-mescid namazı kılmak sünnettir. Mescid-i Haram’a her girildiğinde ise hürmeten mescidi selamlamak için bir tavaf yapmak müstehaptır. Buna selamlama tavafı manasında tahiyyatü’l-mescid tavafı denir. Hac ve umre için yapılan tavaf bunun yerini tutar

Tatavvu (Nafile) Tavafı: Mekke’de kalındığı süre içerisinde hac ve umre ile ilgili tavafların dışında, fırsat buldukça yapılan nafile tavaflardır.

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 537-538

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı