Hacca Gitmek

Tavafın Sünnetleri Nelerdir?

sponsor

Necasetten taharet ne demek?

Necasetten taharet: Gerek bedende, gerekse ihram elbisesinde namaza mani bir pisliğin bulunmaması, Tavafa başlarken, Hacerü’l-Esved‘e veya hizasına Rüknülyemani tarafından gelmek 

Tavafa başlarken ve her şavtın sonunda Hacerü’l-Esved’i istilam etmek. İstilam, Hacerü’l-Esved’i selamlamak demektir. Gerek tavafa başlarken ve gerek tavaf esnasında Hacerü’l-Esved’in önüne her geldikçe ona karşı durulur. Namaza durur gibi eller kaldırılır, tekbir ve tehlil getirilir. Tehlil bilindiği üzere ‘La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh. Lehül mülkü ve lehül hamdü ve huve ala külli şey’in kadir’ demektir. Mümkünse Hacerü’l-Esved öpülür veya eller sürülür. İzdiham sebebiyle Hacerü’l-Esved’e yaklaşılamadığı durumlarda başkalarına rahatsızlık vermemek için uzaktan avuçların içi Kabe’ye çevrilerek eller kulaklar hizasına kadar kaldırılarak ‘Bismillahi Allahu Ekber’ denilerek karşıdan işaretle selamlanır, selamlamadan sonra da sağ elin içi öpülür. Hacerü’l-Esved uzaktan istilam edilirken karşısında durulup beklenmez, yürümeye devam edilmez.

Hacerü’l-Esved’i istilam edeceğim derken insanlara eziyet verilmemesi çok önemlidir. Çünkü Peygamber Efendimiz veda haccında bineğinin üzerinden Hacerü’l-Esved’i uzaktan elindeki bastonu ile istilam etmiş, sonra da bastonu öpmüştür.

Ayrıca Allah Resulü (s.a.v) bu mevzuda ashabını ikaz etmiştir. Hz Ömer (r.a)’e: ‘Ey Ömer, sen güçlü kuvvetli bir insansın. Hacerü’l-Esved’i istilam ederken insanları sıkıştırarak zayıflara eziyet etme. Eğer yanında gidip bizzat istilam etme imkanın varsa yap,şayet böyle bir imkan yoksa Hacerü’l-Esved’in karşısına geldiğinde uzaktan onu istilam et, tekbir ve tehlil getir buyurmuşlardır.

Her uğranıldığında Rüknülyemani’nin de istilam edilmesi müstehaptır.

Remel Yapmak. Remel, peşinden Sa’y yapılan tavafların ilk üç şavtında erkeklerin koşar adımlarla omuzları silkerek çalımlı yürümesi demektir. Kadınların remel yapması gerekmez.

Remel yapılması gereken tavaflarda erkeklerin ıztıba yapması. Iztıba: İhramın vücudun belden yukarısını örten parçasının bir ucunu sağ kolun altından geçirip,sol omuzu üzerine atarak sağ kulu ve omuzu ridanın dışında bırakmaktır. Remel yapılması gereken tavafların bütün şavtlarında ıztıba sünnettir. Tavaf bitince omuz örtülür, tavaf namazı omuz örtülmüş olarak kılınır. Remel yapılan tavafların haricinde ıztıba mekruhtur.

Tavafın bütün şartlarının peş peşe yapılması (muvalat). Tavaf yapılırken farz namaz için kamet getirilmesi veya abdestin bozulması gibi, tavafa devam etmeye mani bir durum ortaya çıkarsa, tavaf olduğu gibi bırakılır, sonra kalan kısmı tamamlanır.

Erkeklerin mümkün olduğu kadar Kabe’ye yakın daireden, kadınların ise kenardan tavaf etmeleri

Tavafın sünnetlerinin herhangi bir mazeret olmadan terk edilmesi mekruhtur.T erk edildiğinde ise herhangi bir ceza gerekmez.

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 536-537

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı