Evlilik ve Aile Hayatı

Tedbir Sevgiyi de Nefreti de Gizlemektir

Sevgi içi çeşittir

Birincisi: Bir kadının güzelliğinden dolayı ona meyledilmesidir

İkincisi: Manevi güzelliğinden dolayı bir arkadaşın sevilmesidir.

Eğer bir kadının güzelliği seni cezbediyorsa ona aşık olmadan önce o kadının iç dünyasını düşün. Eğer kadının içi de dışı gibi güzelse -ki din bir kadının dindarlık yönüne bakılmasını emreder- o zaman o kadına meylet ve onunla evlenerek çocuk sahibi olmayı iste. Ancak sevginde de yine orta yolu takip et. Çünkü sevdiğine sevgini fazla göstermen bir hatadır. Böyle yapman senin zulme uğramana sebep olur. Suçlulukla itham edilerek, ayrılık yaşayarak, zelil olarak ve o seni sevse bile fazla harcamada bulunarak zarar görürsün.

Çünkü sevgide zillete düşmek kişiyi kahır altına sokar

Bundan başka bir nokta daha vardır. Sen hali hazırdaki sevginin gereğini yaparsın, ancak karşındaki kadın normal sevginin hakkını verir ve sen de bu durum karşısında kahrolursun. Bu durumdan kurtulmak da senin için oldukça zor olur

Bazen de karşındaki kadın senin sırrına vakıf olur veya senin malının çoğunu üzerine alır.

Bunun gibi çocuklarına olan sevgini de biraz gizlemen gerekir. Çünkü çocuğunu aşırı sevdiğini gösterirsen bu defa çocuğun sana zulmeder; senin malını zayi eder, lakayt davranır, ilim ve edepten kaçınır

Arkadaş edindiğinde de her şeyi arkadaşına anlatma. Bilakis onun iyi olup olmadığı hususunu dene. Bir ağacın kökü  güzel olursa, vereceği meyve de güzel olur. İşte arkadaşında da bu durumu tecrübe et. Sonra şartların değişebileceği ihtimaline karşı da uyanık ol. Bir takim bir şiirde şöyle denilmiştir:

Düşmana karşı bir kere

Dostuna karşı bin kere dikkatli ol

Bazen devran döner

Arkadaşın sana zarar verir.

Bir kişiye sana verdiği zarardan dolayı nefret duyduğun zaman da bunu belli etme. Çünkü böyle yaparsan o kişi sana karşı tavır alır. Sen böyle yapmakla onu düelloya çağırmış olursun. O da sana karşı mücadelede aşırıya gider ve sana tezgah kurar. Bunlar yerine elinden geliyorsa güzel davran ve iyilikte bulun ki, o kişi senden nefret etmeye utansın.

Eğer buna güç getiremiyorsan onu terk et; ancak ona eziyet verecek fiillerden uzak dur. Eğer ondan kötü söz duyarsan sen güzel söz söyle. Çünkü böyle yapman onun ağzını kapatma hususunda daha etkilidir.

Açıklanmasında korkulan her şeyi konuşma. Bazen öyle bir söz söylersin ki sultanın izzetini zedelersin ve onun huzuruna karga tulumba çıkarılır ve perişan hale gelirsin.

İşte asıl tedbir sevgiyi de nefreti de gizlemektir.

Bazen yaşını bile gizlemen gerekebilir. Yaşlı olduğunu söylersen seni ihtiyar kabul ederler, genç olduğunu söylersen seni küçük görürler.

Malının miktarını söylemen de böyledir. Çok olduğunu söylersen az harcamandan dolayı sana cimri derler; az olduğunu söylersen senden elini eteklerini çekerler.

Bağlı olduğun mezhep veya grubu söylersen muhalif birinin bunu duyup da seni küfürle itham etmeyeceğinden de emin olamazsın.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 183-184

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı