DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Tefekkür Etmek, Manası ve Muhtevası

27/05/2024
3
A+
A-
Tefekkür Etmek, Manası ve Muhtevası

Tefekkür meyvesi ancak üç şeyle olgunlaşır ki bunlar;

 • Kısa emelli olmak
 • Kur’an üzerinde düşünmek
 • İnsanlar arasına fazla karışmamak, temenniye dalmamak,

Allah’tan başkasına alaka duyup yönelmemek, çok yemek ve uyumaktan sakınmak. Yani kalbi ifsat eden beş şeyden uzak tutmak Bunun izahı şudur ;

Tefekkür meyvesi tezekkür mertebesinde olgunlaşır. Çünkü tezekkür, tefekkürden daha yüksek bir mertebedir. Gerçek şudur ki; her mertebenin meyvesi ondan daha yüksek olan diğer bir mertebede olgunlaşır. Yani her makam bir önceki makamı gerçekleştirir.

Bu dünyadan göçme zamanının yakın ve bu ömür müddetinin hızla tükenmekte olduğunu bilmektir. Bu, kalp için en faydalı iştir. Bu bilgi, insanı, hayatı bir ganimet olarak görmeye, hızla geçen fırsatları değerlendirmeye, amel defterini çabuk kapamaya sevk eder.

Onun azmini dar-ı mekaya çevirir, sefer azığını tedarik etmeye, eksiklerini tamamlamaya teşvik eder, dünyaya ilgisini azaltır, onu ahirete yöneltir. Kısa emel sahibi olduğu müddetçe, kalbinde bir yakin hali bulunur.

Bu onu dünyanın hiçliğini, süratle yok olup gittiğini, bu dünya hayatının çoğunun gidip azının kaldığını gösterir.

Bu dünyanın insandan uzaklaşıp gitmekte olduğunu ve artık suyu bitip de sahibi tarafından bakıldığında son damlaları akmakta olan bir matara gibi veya dağların ardında batmak üzere olan bir güneş gibi son demlerini yaşadığını görür.

Bu, öte yandan, ahiretin baki ve daimi olduğunu, o hayatın insana doğru yaklaşmakta bulunduğunu, belirtilerinin, alametlerinin ortaya çıktığını da gösterir.

Ona kavuşmak bakımından misafirini karşılamaya çıkan bir insana benzediğini, birbirine doğru hızla yaklaşan o iki insanın çabucak buluşmaları gibi yakın bir zamanda bir araya geleceklerini öğretir.

Kısa emel sahibi olmak konusunda şu ayetler son derece manalıdır

 • Gördün ya! Biz onları yıllarca yaşatsak da, sonra tehdit edildikleri (azap) kendilerine gelse, o yaşadıkları zevk kendilerine hiçbir fayda sağlamayacaktır (Şuara 205-207),
 • Onları bir araya topladığı gün, onlar sadece gündüzün görüşüp tanıştıkları bir müddet kadar dünyada kalmış olduklarını sanırlar (Yunus 45)
 • Onlar kıyameti gördükleri zaman sanki (dünyada) bir akşam veya kuşluk vaktinden fazla kalmamış gibi olurlar (Naziat 46),
 • İnkarcılar, dünyada (herhalde) bir gün yahut günün bir kısmı kadar kaldık, istersen sayabilenlere sor, derler. Allah buyurdu ki: Sadece az bir zaman kaldınız, keşke bilseydiniz (Mü’minün 113-114),
 • Onlar tehdit edildikleri günü gördükleri vakit sanki gündüzün sadece bir müddeti kadar (dünyada) kalmış gibi olurlar. (Bu) bir tebliğdir, yoldan çıkmış topluluktan başkası helak edilir mi? (Ahkaf 35)
 • Kendi aralarında birbirleriyle dünyada yalnızca on gün kaldınız, diye gizli gizli konuşurlar. Onların dediklerini (yani dünyada ne kadar kaldıklarını) biz daha iyi biliriz. Doğruya en yakın olanların sözü ise: Siz yalnız bir gün kaldınız, demekten ibarettir (Ta’ha 103-104)

Öte yandan bir gün Resulüllah Efendimiz (s.a.v) güneşin dağlar üzerinde batmakta olduğu bir sırada yaptığı bir konuşmada şöyle buyurmuştur: Dünyanın geriye kalan ömrü ancak şu günümüzden geriye kalan zaman kadardır”

Yine bir gün dolaşırken yıkılmak üzere olan kulübelerini onarmakta olan bir grup ashabıyla aralarında şu konuşma geçti:

 • Ne yapıyorsunuz öyle ?
 • Yıkılmaya yüz tutan şu kulübemizi onarıyoruz ya Resulüllah dediler
 • Peygamberimiz de şöyle buyurdu: Ben dünyanın sonunun bu kulübeninkinden daha hızlı geldiğini görüyorum

Kısa emel sahibi olmak şu iki esasa dayanır:

 • Dünyanın geçici olduğunu ve ondan ayrılacağını, ahiretin gelmekte olduğunu, onun ebedi ve baki olacağını kesinlikle bilmek;
 • Sonra iki tarafı birbiriyle mukayese edip daha layık olanı tercih etmek

Kaynak: İbn Kayyım El-Cevziyye / Medaricu’s Salikin / bkz: 408-409

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.