Şeytanın Görevleri
Trend

Telbis-u İblis & Şeytanın Hileleri

Telbis Ne Demektir ve İnsan Üzerindeki Etkileri

Telbis: Batılın hak suretinde görünmesidir. Gurur ise cehaletin bir çeşidi olup, bozuk olanı sağlam ,sağlam olanı da bozuk bilmeye yol açar. Sebebi de o şekilde inanmayı gerektiren şüphelerin varlığıdır. İnsan şeytana fırsat verdiği oranda şeytan onunla uğraşır, şeytanın uğraşması da insanların uyanıklığı, gafil olmayışları ya da ilimleri oranında azalır.

İnsan kalbini kaleye benzetirler. Kalenin etrafında surlar vardır ve bu surların geçiş noktaları bulunur. Kalede oturan akıldır. Melekler de bu kalenin etrafında dolaşan askerlerdir. Kalenin en dışında hiç bir engel ile karşılaşmayan, heva ve şeytanların cirit attığı sahalar bulunur. Kaledekilerle dışındakiler arasında sürekli savaş vardır. Şeytanlar devamlı kalenin etrafında dolaşarak bekçilerin gaflete dalmalarını bekler ve gediklerden içeriye girmeyi arzu ederler. Bu nedenle kale bekçilerinin korumakla yükümlü oldukları kalenin tüm giriş noktalarını bilmeleri ve bir an bile vazifelerinden gaflete düşmemeleri gerekir. Zira düşman bir an bile uyumaz ve gevşemez.

Meleki ve Şeytani Hayaller

“İbn Mesud’un şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Şeytan da melek de insanın aklına hayaller getirirler. Şeytanın getirdiği hayaller hakkı yalanlamaya ve şerre götürür. Meleğin akla getirdiği şeyler ise Hakk’ı doğrulamaya ve hayra götürür. Kim böyle bir şeyler karşılaşırsa bunun Allah’dan olduğunu bilsin ve O’na hamdetsin. Kim de diğeri ile karşılaşırsa şeytandan Allah’a sığınsın. Daha sonra İbn Mesud şu ayeti okudu: “Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size kötülüğü emreder (Bakara 268)”

Selefi Salihinden bazıları şeytanın kendilerine şöyle dediğini anlatırlar;
Önceleri ben insanlarla karşılaşır ve onlara öğretirdim. Ama şimdi onlarla karşılaşınca ben onlardan öğreniyorum.

Belki de şeytan zeki ve akıllı birine beraberinde süslediği güzel bir kızla hücum eder. Akıllı kimse, bu kızla meşgulken farkında olmadan şeytana esir düşer. Esirlerin bağladığı en kuvvetli bağ cehalet bağıdır. Orta kuvvette olan bağ heva bağı, en zayıf olanı ise gaflet bağıdır. Müminin üzerinde iman zırhı olduğu müddetçe, düşmanın (şeytanın) atacağı oklar ona zarar vermeyecektir.

Kaynak: İbn’ul-Cevzi / Telbis’u İblis / bkz: 53-55-56

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı