Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5602
EURO
10,1062
ALTIN
495,17
BIST
1.359
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Sıcak
35°C
Bursa
35°C
Sıcak
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
37°C
Cumartesi Sıcak
37°C
Pazar Sıcak
37°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Teyemmüm Abdesti Almak

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

28.11.2020
0
A+
A-

Teyemmüm Nedir?


Lügatta bir işe yönelmek, bir şeyi kastetmek anlamına gelen teyemmümün dini terminolojideki manası; su bulunmadığı veya suyu kullanmaya güç yetmediği zaman, toprak cinsinden temiz bir şeyle abdestsizliği gidermek için yalan bir işlemdir. Abdestsiz olan yahut gusletmesi gereken bir kimse, iki elini toprak cinsinden temiz bir şeye bir kez vurup bununla yüzünü mesh eder. Sonra yine iki elini ikinci kez vurup bununla da dirseklerine kadar iki kolunu mesh eder. Bu işlem, abdestsizliği gidermek yahut namaz kılmak veya abdestsiz yapılamayan bir ibadeti yerine getirmek niyeti ile yapılır. Teyemmümün farzları niyet ve iki mesihten ibarettir.

Teyemmüm Nasıl Alınır?


İmam Ebu Yusuf kendisine teyemmümün nasıl yapıldığını sorduğu zaman İmam-ı Azam teyemmümün şu şekilde yapılacağını açıklamıştır

‘Kişi, temiz toprağa yönelir. Ardından elini ileri geri götürerek toprağa temas ettirir. Sonra ellerini kaldırıp silkeler. Ardından yüzünü mesheder. Akabinde iki elini birden tekrar toprağa götürür. Elini ileri geri götürerek toprağa temas ettirir. Sonra ellerini kaldırıp silkeler. Ardından her bir eli ile kolunu tamamen dirseklere kadar mesheder’.

Su gerçekten yok ise temiz toprak ile teyemmüm yapılır. Çünkü abdest Allah Teala şöyle buyurmuştur: ‘Eğer hasta olur veya bir yolculuk üzerinde bulunursanız,yahut sizden biriniz ayak yolundan gelirse, yahut kadınlara dokunup da (bu durumlarda) su bulamamışsanız o zaman temiz bir toprakla teyemmüm edin (Nisa Süresi’43)’

Teyemmüm, bu ümmetin özelliklerindendir, ahir zaman ümmeti için bir kolaylıktır. Yüce Mabuduna ibadet edecek olan bir Müslüman’ın duyduğu ruhsal ihtiyacı giderir, insanı yaratılışının aslı olan toprağa döndürerek onda tevazu ve yaratıcıya saygı duygularını canlandırır.

Abdestsizlik haline son vermek veya cinsel birleşmeden sonra cünüplükten kurtulmak için teyemmüm yapılır.

Çünkü Hz Ali ve İbn Abbas yukarıdaki ayette geçen dokunmayı, el ile dokunmak ile yorumlayan Hz Ömer ve İbn Mes’ud hilafına, cinsel ilişkiye girmek olarak tefsir etmişlerdir. Buna göre suların akmadığı veya bulunmadığı zamanlarda cinsel ilişkiye girmek mekruh değildir.

Hasta kimse, hükmi pislikten arınmak için su kullandığı zaman hareket etmesi veya suyu kullanması sebebiyle hastalığının ilerleyeceğinin veya iyileşmesinin gecikeceğinden endişe ederse teyemmüm eder. Said b.Cübeyr, İbn Abbas’tan şöyle rivayet etmiştir: ‘Hasta kimsenin toprak ile teyemmüm etmesine izin verildi’.

Rivayete göre Hz Peygamber (s.a.v) Zatu’s-selasil Gazvesi için Amr b.As’ı görevlendirmiş. Bu gazvede sahabelerin başında olan Amr şöyle anlatmıştır: ‘Son derece soğuk bir kış gecesi ihtilam oldum. Gusül abdesti almam durumun da öleceğimden endişe ettim. Bu yüzden teyemmüm edip sonra beraberimdikilere sabah namazını kıldırdım. Hz Peygamber (s.a.v)’in yanına geldiğim zaman bu durumu ona anlattım.

Bunun üzerine Allah Resulü (s.a.v) Ey Amr! Cünüp bir halde arkadaşlarına namaz mı kıldırdın ? diye sordu. Ben de Evet ey Allah’ın Elçisi. Ben son derece soğuk bir kış gecesi ihtilam oldum. Gusül abdesti almam durumunda öleceğimden endişe ettim ve Allah Teala’nın ‘Kendinizi öldürmeyiniz. Hiç şüphesiz Allah size karşı merhametlidir (Nisa^29)’ ayetini hatırladım. Hemen teyemmüm edip namaz kıldırdım şeklinde cevap verdim. Bunun üzerine Allah Resulü (s.a.v) güldü ve hiç bir şey söylemedi.

Bazı alimlere göre eller bir kez yere vurulur, sonra yüz ve dirseklere kadar eller temiz toprak veya toprak cinsinden temiz olan herhangi bir şey ile meshedilir. Kül yanan veya yumuşama özelliği olan nesnelerle teyemmüm yapılmaz.

Cabir (r.a),Hz Peygamber (s.a.v)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “Teyemmüm elleri iki kez yere vurmakla yapılır. Birinci vuruş yüz için, ikinci vuruş parmak uçlarından dirseklere kadar kollar içindir”.

Mesh edilmesi gereken organların en küçük noktasına kadar mesh edilmesi, teyemmümün abdestin yerine geçebilmesi için şarttır.

Bundan dolayı alimler teyemmüm alanın parmak aralarını mesh etmesinin, yüzüğünü çıkarmasının ve yüzünün her tarafını mesh etmesinin gerekli olduğunu söylemişlerdir.

a-) Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 268
b-) Esad Muhammed Said es-Sağirci / Delilleriyle Hanefi Fıkhı / bkz: 93-95

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.