DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Teyemmüm Abdesti Nasıl Alınır?

26/05/2024
4
A+
A-
Teyemmüm Abdesti Nasıl Alınır?

Kül, yanan veya yumuşama özelliği olan nesnelerle teyemmüm yapılmaz.

Bazı alimlere göre teyemmüm; eller bir kez yere vurulur, sonra yüz ve dirseklere kadar eller temiz toprak veya toprak cinsinden temiz olan herhangi bir şey ile mesh edilir.

Cabir (r.a) Hz. Peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Teyemmüm, elleri iki kez yere vurmakla yapılır. Birinci vuruş yüz için, ikinci vuruş parmak uçlarından dirseklere kadar kollar içindir. “

İmam Malik’e teyemmüm nasıl yapılır ve nereler meshedilir? diye sorulmuş, o da şöyle cevap vermiştir:

  • Eller bir kez yüz için yere vurulur, bir kez de eller için. Eller için yere vurulduktan sonra dirseklere kadar iki el meshedilir.

Kişi, teyemmüm niyeti ile bütün bedenine toprak sürerse bu, iki defa elleri toprağa vurmak yerine geçer.

Kemal şöyle demiştir: Araştırmaya göre dinî bir terim olarak teyemmüm kelimesinden, ellerin toprağa vurulmasını esas almamak gerekir. Çünkü emredilen şey bazı organları meshetmektir. Başka bir şey değildir.

Nitekim Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur: “Eğer hasta olur veya bir yolculuk üzerinde bulunursanız, yahut sizden biriniz ayak yolundan gelirse, yahut kadınlara dokunup da (bu durumlarda) su bulamamışsanız o zaman temiz bir toprakla teyemmüm edin. Yüzlerinize ve ellerinize sürün.

Hz. Peygamber’in (s.a.v) “Teyemmüm elleri iki kez yere vurmakla yapılır” hadisi ise teyemmüm yapanların genel halini ifade etmektedir. Teyemmüm edenler iki mesh için iki vuruşu kullanırlardı.

Meshedilmesi gereken organların en küçük noktasına kadar meshedilmesi, teyemmümün abdestin yerine geçebilmesi için şarttır. Bundan dolayı alimler teyemmüm alanın parmak aralarını meshetmesinin, yüzüğünü çıkarmasının ve yüzünün her tarafını meshetmesinin gerekli olduğunu söylemişlerdir.

Teyemmüm nasıl yapılır?

İmam Ebu Yusuf kendisine teyemmümün nasıl yapıldığını sorduğu zaman İmam-ı A’zam teyemmümün şu şekilde yapılacağını açıklamıştır:

Kişi, temiz toprağa yönelir. Ardından elini ileri geri götürerek toprağa temas ettirir. Sonra ellerini kaldırıp silkeler. Ardından yüzünü mesheder. Akabinde iki elini birden tekrar toprağa götürür. Elini ileri geri götürerek toprağa temas ettirir. Sonra ellerini kaldırıp silkeler. Ardından her bir eli ile diğer kolunu tamamen dirseklere kadar mesheder.

Teyemmümün yedi sünneti vardır:

  • Abdestte olduğu gibi besmele çekmek.
  • Sıraya riayet etmek. Hz. Peygamber (s.a.v) sırayı hiç bozmamıştır.
  • Organları peş peşe meshetmek. Hz. Peygamber’in (s.a.v) böyle yaptığı nakledilmiştir.
  • Elleri toprağa koyduktan sonra ileri doğru sürüklemek.
  • Aynı şekilde geriye doğru sürüklemek.
  • Elleri silkelemek.
  • Hükmi temizlikte hassasiyetin bir göstergesi olarak elleri toprağa vururken parmakları açmak.

Teyemmümün neden sadece yüz ve dirseklere kadar kolları meshetmekle gerçekleştiği sorulacak olursa şu şekilde cevap verilir:

  • “Teyemmüm aslın yerine geçmiştir. Asıl ise yıkamaktır. Baş meshedilir. Ayaklar ise bazen meshedilir, bazen yıkanır.”

İmam Şafii şöyle demiştir: “Ammar b. Yasir’den gelen ve teyemmüm sırasında yüz ile sadece ellerin meshedileceğini ifade eden rivayeti esas alamayız. Çünkü Hz. Peygamber’in (s.a.v) yüzünü ve dirseklerine kadar iki elini meshettiği haberi sahih bir şekilde bize ulaşmıştır. Üstelik bu, Kur’an’a ve kıyasa daha uygundur. Çünkü bir şeyin yerine geçen, ancak o şeyin benzeri olur.”

Ammar hadisi teyemmümün ilk uygulama anında, bir başka ifade ile teyemmüm ayetinin ilk indiği zamanda gerçekleşmiştir. İnsanlar Hz. Peygamber’e (s.a.v) müracaat etmişler, o da onlara teyemmümün asgari gerçekleşme şeklini tarif etmiştir.

Kolların dirseklere kadar meshedileceğini belirten hadis daha sonraki dönemlere aittir. Dolayısıyla amel edilmeye daha layıktır. Ayrıca Kur’an’a ve kıyasa daha uygundur. İbn Ömer’in de bu şekilde amel ettiği, sahih bir şekilde nakledilmiştir.

Kaynak: Esad Muhammed Said es-Sağirci / Delilleriyle Hanefi Fıkhı / bkz: 94-96

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.