Evlilik ve Aile Hayatı

Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak Caiz Midir?

Soru: Eşimin yumurta kanalları kapalı olduğu için normal yolla çocuk sahibi olamayacağımız tıbben belirlendi. Ancak benden alınacak sperm hücresi ile karımdan yumurtalık hücresi bir tüpte döllendikten sonra eşimin rahmine nakledildiği takdirde çocuk sahibi olabileceğimiz uzmanlarca ifade edildi. Bu yolla çocuk sahibi olmamızda İslam’a göre bir sakınca var mıdır?

Cevap: Tüp bebek uygulaması tıbb biliminin keşfettiği yeni çarelerdendir. Evli eşler arasında uygulanması şartıyla tedavi kapsamına girer ve bir sakınca bulunmaz. Ancak yabancı bir erkeğin spermini, bir kadına bu yolla nakletmek bir çeşit zina olur. Yumurta hücresini üçüncü bir kadından alarak tüpte döllendikten sonra nikahlı eşine nakletmek de caiz olmaz. Bu, bir organ nakli niteliğinde değildir. Çünkü cenin, temel taşlarından yarısı babadan yarısı da anadan olan iki hücrenin birleşmesinden oluşmaktadır. Zina benzeri yolla oluşan döllenmiş hücrenin nikahlı eşe nakledilmesi ona meşruluk kazandırmaz.

Çünkü bunu yüklenen kadın yalnız taşıyıcılık görevi yapmış olur. Doğumdan sonra süt emzirip yetiştiren süt anne yerine cenini karnında da besleyen ve doğumunu gerçekleştiren bir türü ortaya çıkar ki, bunun benzerini ve delilini İslam’da bulmak mümkün olmaz.

Evli eşler arasında uygulanan tüp bebek ise tıp bakımından bir tedavi yöntemi sayılır. Nitekim Hatib eş-Şirbini şöyle demiştir: Bir kadın ihtilam olmuş kocasının menisini (sperm), kendi cinsel organına yerleştirmek suretiyle gebe kalsa, doğan çocuk meşrudur ve kadın bu işlemden ötürü günahkar olmaz.

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 553-554

Anahtar Kelimeler: tüp bebek caiz mi dinimiz islam, tüp bebek caiz mi, rahim tüplerinin tıkalı olması, yumurta ve sperm hücrelerinin birleştirilmesi, tüp bebek tedavisi, yabancı bir erkeğin spermi ile hamile kalmak caiz mi, taşıyıcı annelik dinimiz islam, evlilik dışı tüp bebek uygulamasıı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı