Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5655
EURO
10,1249
ALTIN
497,14
BIST
1.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Sıcak
35°C
Bursa
35°C
Sıcak
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
37°C
Cumartesi Sıcak
37°C
Pazar Sıcak
37°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Türkçe-Arapça Ezan Sözleri ve Anlamları

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

29.11.2020
0
A+
A-

Ezan, derin ve ibretli manalar taşıyan özlü cümlelerden kurulu bir ilahi davet ifadesidir. İslam dini, namaz vakitlerinin girdiğini müminlere bildirmek için ezan okunmasını emretmiştir.


Her beş vakit namazda minarelerden taşan ve her zaman duyduğumuz için olacak, derinlemesine manasını düşünmediğimiz bu ezanı cümle cümle incelemeye çalışalım.

1-► Müezzin arka arkaya dört kere “Allah-ü Ekber” ifadeleri ile Allah’ın her şeyden büyük olduğunu dile getirerek ezana başlar. Müezzin, müminlere, hatta herkese demek ister ki: “Ey insanlar, Ulu Allah; peşinden koştuğumuz, derdini taşıdığınız, ele geçirmek için can attığınız ve elinize geçince sizi mesut edip rahata kavuşturacağını sandığınız her şeyden daha büyüktür. Onun rızasını kazanmaya çalışmak, Onun dışındaki her şeyin arzusunu taşımaktan kullar hesabına daha menfaatlidir. Çünkü, her şey Onun elinde ve emri altında olduğu için, Onun rızasını ve müsaadesini elde etmeksizin hiç bir istediğimize kavuşmak imkanı ve ihtimali yoktur.”

2-► Sonra müezzin, “Eşhedüenlailahe illallah” ifadesiyle üst üste iki kere her şeyin en” büyüğü olduğunu dile getirdiğî bu Yüce Allah’ın eşsiz ve tek olduğunu, ortağı ve benzeri olmadığını müminlere hatırlatır. Bu demektir ki, “Ey müminler, az önce her şeyin en büyüğü ve sahibi olduğunu ifade ettiğimiz Cenab-ı Allah’a yönelmek üzeresiniz, az sonra huzuruna çıkacaksınız. Onun için, iyice bilmelisiniz ki, Allah’ın eşi, ortağı yoktur. O’na yapacağınız ibadeti sırf Onun rızasını kazanmak niyetiyle yapmalısınız, başkaca adi menfaatleri, maddi arzuları Onun karşısındayken kalbinizde taşımamalısınız. bunları Onun yüce birliğine ortak etmemelisiniz. Aksi halde, ibadetlerinizi tamamen Allah’ı düşünerek yapmış sayılmayacağınız için vaat edilen mükafatlara kavuşamazsınız.

3-► Arkasından müezzin, “Eşhedü enne Muhammeden Resulullah” ifadesiyle Hazreti Muhammed’in, Allah’ın elçisi olduğunu ilan eder. Bunun altında şu mana yatmaktadır: Her şeyin en büyüğü ve ortaksız Allah’a ancak insanlığın kurtarıcısı Hazreti Muhammed’in önderliği sayesinde varılabilir: Ayet-i celîle de ifade edildiği gibi: “O, boşuna konuşmamaktadır. Allah’ın kendisine bildirdiklerini kullara anlayabilecekleri bir dille tebliğ etmektedir.” “Allah’ı gerçekten sevenler O’na uymalıdır, ancak Onun yolunda gitmek suretiyle Allah’ın sevgisine mazhar olmak mümkün olabilir.”

Peygamberin kılavuzluğunu kabul etmeksizin Onun gösterdiğinden başka yollarla Allah’a varmaya kalkışmak, hidayet yolundayım diye zannederek, şeytanın boyunduruğu altına girmektir. Peygamberin yolunda gitmek de, Allah’ın emirleri olan farzları Onun tarifine uygun bir şekilde yapmak, ayrıca her konudaki sünnetlerine de titizlikle riayet etmekle olur.

4-► Daha sonra müezzîn, “Hayye alesselah (Haydin namaza)!” cümlesiyle müminleri namaz kılmaya davet eder. Daha önce Allah’ın, kainatta peşinden koşulacak her şeyden büyük olduğu, eşi ve ortağı olmadığı ifade edilirken, zaten kapalı bir şekilde müminler O’na ibadet etmeye davet edilmişlerdir. Bu defa daha önce yapılmış olan o kapalı davet açık ve sarih bir emir şeklinde tekrar ediliyor, müminler ibadetlerin en faziletlisi olan namaza koşmaya çağırılıyorlar.

5-► Arkasından müezzin; canlı cansız, dindar dinsiz bütün kainata karşı, “Hayye alelfelâh (kurtuluşa geliniz)!” diye haykırır. Bu ifade daha önceki “namaza geliniz!” ifadesinin namaz kelimesi kaldırılarak yerine kurtuluşa (felah) kelimesi kullanılmak suretiyle bir tekrarından ibarettir.

Bu, en öz ve kısa şekilde namaz kılmanın maddi ve manevi kurtuluş ve saadetin tek yolu olduğunu kurallara açıklamaktadır. Mümine kısaca demek isteniyor ki: “Sen bütün varlığını ortaya dökerek gece-gündüz refah ve saadet peşinde koşmaktasın, fakat her halde sen de fark ettin ki, seni rahatlık ve saadete kavuşturacağını ümit ettiğin şeyler ele geçseler bile sırtına sadece yeni ve daha başka dertler yüklüyorlar, bu arada özlediğin huzura bir türlü kavuşamıyorsun.

Halbuki yaratıcın Ulu Allah olduğuna göre, senin her türlü ihtiyaçlarını ve bunların en kısa yoldan nasıl karşılanabileceğini de elbette ki O bilecektir, sense O’nun tarifesini bırakmış, başka kurtuluş ve saadet yolları arıyorsun, bulabilir misin ki? Senden önce bulabilmiş biri var mı ki sen de bulabilesin? O halde; işte seni yeni bir ilahi ses, huzuruna çağırıyor, kurtuluşa davet ediyor, bu fırsatı kaçırma, sese kulak ver, en büyük kurtarıcın Hazreti Allah’ın huzuruna koş.”

6- Ezanın sonunda müezzin üst üste iki defa, “Allah-ü Ekber, Allah-ü Ekber (Allah her şeyden.daha büyüktür, Allah büyüktür)'” cümleleriyle bu ilahi davete son veriyor. Zaten ezana arka arkaya aynı ifade dört kere tekrar edilerek başlamıştı, aynı cümlenin tekrarıyla da ezan son bulmaktadır.

Bunun en büyük hikmeti, Allah’ın adı anılarak başlanan bir işin yine Allah’ın adıyla bitirilmesinin, dolayısıyla her şeyin önünün ve sonunun Allah olduğunu açıkça belirtmenin gerçek bir İslam şiarı olduğunu ifade etmektedir. Aynı zamanda yirmi dört saat boyunca, hiç bir işine koyulurken besmele çekmeyen ve dolayısıyla yirmi dört saatinin hiç bir işine, Allah’ın yardım ve bereketini katmadan gününü deviren Müslümanlara ne yaman bir şamardır?..

Ayrıca, az sonra Allah’ın huzuruna çağrılmakta olan bir Müslümana son defa olarak Allah’ın büyüklüğünü hatırlatmak, karşısına çıkmak üzere olduğu büyükler büyüğüne lâyık olduğu saygıyı takınmaya, onu hazırlamak hususunda faydalı olacağı için, çok yerinde bir ihtardır. Nitekim hâkimin huzuruna çıkmak üzere mahkeme kapısına kadar gelen bir kişiye, yanındaki dostu veya büyüğü, tam içeri girerken nasıl davranacağını son bir defa daha hatırlatır.

7-► Ezanı duyan Müslümanlar, müezzinin; “Allahü ekber, eşhedü enlâilâhe illâllah, eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah” cümlelerinin arkasından bu ifadelerle belirtilen hakikatleri aynen kabul ettiklerini açıkça ve kesinlikle belirtmek üzere: “Saddakte (evet, doğru söylüyorsun) ” diye karşılık verirler. Yalnız müezzin, mü’minleri, “Hayye alessaiât ve hayye alel felâh”” cümleleriyle namaz kılmaya davet edince, bu cümielere, “Saddakte (doğru söylüyorsun)” diye karşılık vermezler, bunlara, “Lâhavle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil aziym (Yüce Allah’ın yardımı olmaksızın hiç kimse ne kıpırdayabilir ve ne bir şey yapabilme gücünü kendinde bulabilir) ” diye cevap verirler.

Mü’min demek ister ki, “Ey müezzin kardeşim, beni namaz kılmaya çağırıyorsun, iyi güzel, ben de gelmek isterim, ama benim elimde ne var ki, ben sadece âciz bir kulum, içime çektiğim nefesi dışarıya boşaltacak kadar ömrüm olup olmadığını bilemem, yaşasam bile az sonra yerimden kıpırdayamayacak derecede hasta olmayacağım’ hakkında söz veremem. Onun için, eğer Cenab-ı Allah bana kudret ve imkân verirse senin davetin üzerine O’nun yüce huzuruna çıkacak ve senin vasıtanla va’dedilen dünya ve âhiret saadetinden payımı almaya çalışacağım.”

Erkekler tarafından gerek yalnız başlarına, gerekse cemaatle beraber farz namaza başlanacağı zaman kamet yapılır. Yani, ezandaki kelimeler aynen okunur, yalnız “Hayye alelfelâh”dan sonra “Kadkametissalatü kadkametissalât (namaz başladı, namaz başladı” denir.

Ezanda her cümleden sonra biraz durulur, ikinci cümleye ses yükselterek başlanır. Fakat ikamette böyle bir şey yapılmaz, süratle okunur.

Cumadan başka hiç bir farz için birden fazla ezan ve hiç bir farz için birden fazla kamet okunmaz. Onun için bir camide ezan ve kamet getirilerek cemaatle namaz kılındıktan sonra bir daha ezan ve kamet okunmaz.

Evde veya kırda kılınacak farz namazlar için de hem ezan, hem kamet iyidir. Bununla beraber yalnız kamet ile yetinildiği halde yalnız ezan ile yetinmek mekruhtur.

Bir namaz için daha vakit gelmeden ezan okumak caiz değildir. Böyle durumlarda tekrar ezan okumak gerekir. Yalnız Ebu Yusuf ve diğer üç mezhebe göre sabah namazı için vaktinden önce ezan okunabilir.

Ezan ile kametin arasını biraz ayırmak uygundur.
Ezan ve kamet vakit namazları için sünnet olduğu gibi, kaza namazları için de sünnettir.
Birkaç kaza namazı başka başka yerlerde kaza edildiği takdirde her birisi için ayrı ayrı ezan ve kamet gerekir.
Kametle namaz arasında yemek içmek gibi bir şey meydana gelse kameti yenilemek gerekir. Fakat kamet alan kimse kametten sonra sünnet kılsa veya İmam kametten sonra hazır olsa yeniden kamet gerekmez.
Ezanın mekruhları nelerdir?

Ezanın mekruhları şunlardır


∟ Ezan kelimelerini yanlış okumak veya şarkı okur gibi ezan okumak.

∟ Abdestsiz ezan okumak ve kamet getirmek.

∟ Cünüp iken ezan okumak.

Bülûğa ermeyen küçüğün, delinin, sarhoşun, kadının, fâsıkın ve oturanın ezan okumaları da mekruhtur. Bu takdirde ezanın tekrar okunması müstehabdır. Kamet iade edilmez. Cuma günü bir özürden dolayı Cuma’yı kılmayanların kılacakları öğle namazı için ezan okumaları ve kamet getirmeleri mekruhtur.

Ezanda müezzine ait müstehablar nelerdir


CEVAP: Ezanda müezzine ait müstehablar şunlardır:

∟ Müezzinin salih amelli kişi olması.

∟ Ezanın sünnetlerini ve namaz vakitlerini bilmesi.

∟ Ezan okurken abdestli bulunması.

∟ Ezan okuyanın ezanı abdestle, kıbleye yönelerek okuması. (Ancak binek hayvanı özerinde veya vasıta içinde olması müstesna.)

∟ Ezan okurken iki parmağı ile kulaklarını tıkaması, çünkü bu hal sesin daha uzağa gitmesini temin eder.

∟ “Hayye alessalâH” derken yüzünü sağa ve “hayye alelfelâh” derken de sola çevirmesi veya şerefede dönmesi

Müstehap olan vakte riayet etmekle beraber devamlı cemaatin namaza gelmesini sağlayacak kadar ezanı kamet arasını ayırmak da ezanın müstehablarındandır.

Akşam namazında üç kısa ayet okunacak veya üç adım atacak kadar ara verilir. Müezzinin ezandan sonra; “Namaza, ey musalliler!” diye tesvip etmesi da müstehabdır.

Kaynak: Riyazü’s-Salihin

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.