İslam'i Bilgiler

Tuvalet Adabı ve Temizliği

Tuvalet ihtiyacını gidermek isteyen kişi gözlerden uzak bir yere çekilmeli, bulabilirse bir şeyi siper edinmeli, yanında içinde Allah’ın zikri bulunan bir şey varsa onu çıkarmalı, helaya girerken sol ayağıyla girmeli, çıkarken sağ ayağıyla çıkmalı ve girerken

Tuvalete Girerken Okunan Dua

‘Allah’ın adıyla. Pislikten ve pis olan şeylerden (erkek ve dişi şeytanlardan), pis ve necis olan kavulmuş şeytandan sağa sığınırım’ diye dua etmeli, oturacağı yere varmadan avret mahallini açmamalı, idrar sıçramaması için küçük abdestini gevşek topraklı bir yerde yapması, açık bir yerde ise güneşe, aya ve kıbleye önünü ve arkasını dönmemesi gerekir.

Kapalı bir yerde ise bu hususta iki rivayet vardır:

Büyük ve küçük abdestini yapan kişi otururken sol ayağına dayanıp sağ ayağını diker, yarıklara, hayvanların yaşadığı oyuklara, meyveli ağaçların altına, gölgeye, insanların gelip geçtiği bir yolun ortasına idrar yapmaz. Bu esnada konuşmaz, aksırırsa elhamdülillah der. İdrarı bittiğinde, sol eliyle penisini gövdesinden başına doğru siler, sonra üç kere silkeler. Orada uzun süre kalmaz.

Vesveseli kişilerin alışkın oldukları kalkıp yürümek, çok fazla öksürüp ıhlamak, bir ayağını kaldırıp indirmek gibi hareketler mesaneyi zayıflatır ve idrar kalıntısını çıkarır. Bunların hiçbirisi şeriatta yoktur.

Vesveseli olan kişi,vesvesesi geldiğinde onu defetmek için penisinin üzerine birazcık su serpsin.

İstinca Nasıl ve Nelerle Yapılır?

İstinca yapılacak şeyin sert, temiz, temizleyici, yenilmeyen, hürmet edilmeyen ve bir hayvanın parçası olmayan bir şey olması gerekir. Taşlar ve taş yerine geçen odun, çömlek, seramik, çaput ve toprak bu baptandır. Yiyecek maddeleri, temiz olsalar bile, tezek ve kemik (çünkü bunlar cinlerin yiyecekleridir) üzerinde Allah’ın zikri bulunan kağıtlar vb şeylerle istinca edilmez.

Düzenli olarak suyun kullanılabileceğini düşündüm ama kitaplarda karşılığını bulamadım. Herhalde bunun sebebi elin makatı yıkarken yaptığı hareketin bazen testis derisinin iç tarafına isabet etmesi, bazen de ikinci ve üçüncü yıkamalarda aynı yere isabet etmeyip bölgenin pis kamasıdır. İstincaya önceden başlamaktan sakınmak gerekir. İstinca bitince testis derisi uzatılır ve uyluklar ile karın arasına çekilir. O zaman makat açığa çıkar ve az bir suyla temizlenip söz konusu olan riskten emin olunur. En son istinca yapılan el, üzerindeki kokunun gitmesi için duvara veya toprağa sürülür.

Tuvaletten çıkınca okunacak dua

‘Allah’ım beni bağışla ve zararlı şeyi benden uzaklaştıran ve bana esenlik veren Allah’a hamd olsun’ diye dua edilir.

Kaynak: İbnü’l Cevzi / Minhacü’l – Kasıdin Ve Müfiddü’s-Sadıkin / C:= I / bkz: 94-95

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı