TefsirVakı'a Süresi

Vakı’a Süresi 1-6 Arası Ayetlerin Meali ve Tefsiri

sponsor

Vakıa, örneğin: Hakka, Karia gibi kıyamet gününe verilen isimlerden birisidir. Bu sürenin ilkeleri bellidir.

Dünyanın son bulacağı, hesabın başlayacağına dair kesin bir sözle başlamakta, sonra yeniden dirildikten sonra insan sınıflarını zikretmektedir. Bu sınıflar, uzak yarışçılar, sağcılar ve solcular

Süre, bundan sonra yeniden dirilmenin hak, onu inkar etmenin budalalık olacağına dair beş delil sunmaktadır. İnsanın bu dünyadan ölümle yolculuk edeceğini niteleyerek ve sabıkun, ehlü’l yemin ve ehlü’ş şimal olmak üzere üç sınıftan söz ederek son bulmaktadır.

Geçim sıkıntıları, tutkular, uyuşturucular altında tuhaf maddi yönleri dışında başka bir şey hissetmeyen bir yığın insan vardır. Bunlardan biri şaşkın bir şekilde şöyle diyor:

Kıyametin olacağını sanmıyorum! Bir başkası da şöyle diyor: Ancak rahimler dışarı atar, yer tutar ve bizi sadece dehr (zaman) helak eder.

Bazen bu delilik üzerine yemin edebiliyorlar ve ölümden sonra hayatın olmayacağını kesin bir dille ifade ediyorlar: Onlar Allah ölen bir kimseyi diriltmez diye olanca güçleriyle Allah’a and içtiler (1).

Yarının ölümünü görmek bugünün ölümüyle mümkündür. Bugünün ölümü, sahibine gelecekte olacakları, ölümden ibret almak istemeyenleri ansızın yakalayacağını haber vermektedir.

Çağlar geçer, kişiler unutulur. İnkarcılar hiç eksilmeden çoğalmaktadırlar. Her yerde küfrün sesi yüksek çıkmaktadır. Kıyamet ansızın kopacak, küfrün sesi kısılacak ve sedası boşa çıkacaktır.

Olay olduğu (kıyamet koptuğu) zaman. Ki onun oluşunu yalanlayacak hiç kimse yoktur (2).

İnsan tabiatı itibariyle tartışmacıdır, inatçıdır. Fakat keşke dediği şey olmasaydı. Korku gelip çattı. İftiracıların boğazları kurudu. Konuşabilselerdi ya!

O alçaltıcı, yükselticidir (3)

Orada liderler ve krallar, yoksul ve muhtaç bir şekilde diriltilecektir. Çünkü onlar bu güne hiç hazırlanmadılar. Orada bilinmeyen meçhuller, kıyamet gününde lider olacaklardır.

Bu dünyada nice giyinmiş olanlar kıyamet gününde çırılçıplaktırlar

Çünkü o, durumları düzelten, sahteleri ayıklayan ve hakkı ortaya çıkaran bir gündür

Kimi müfessirler, alçaltma ve yükseltmenin bu yeryüzünde olacağı görüşündedirler. Hadiste geçtiği üzere: Kıyamet gününde insanlar tıpkı katıksız ekmek gibi boş beyaz bir yerde dirileceklerdir. Orada hiç kimseye işaret yoktur.

Her yalınayak ve çıplak, alemlerin Rabbi için kalkacaktır. (‘Resulüm!). sana dağlar hakkında sorarlar. De ki: Rabbim onları ufalayıp savuracak. Böylece yerleri dümdüz, bomboş bırakacaktır. Orada ne bir iniş, ne de bir yokuş göreceksin (4)’

Her iki yorum da brbirini tamamlamaktadır. Aralarında savunmaya gerek yoktur. Orada nesepler ve lakaplar uyduran ve batıl şeylere inanan insanlardan istediğini yıkan sosyal sarsıntı olacaktır. Orada yüce Allah’ın şu buyruğunda niteliği anlatılan maddi sarsıntı da olacaktır:

Yer şiddetle sarsıldığı, dağlar parçalandığı, dağılıp toz duman haline geldiği zaman (5).

Kıyamet kopunca her şeyi sarsan bir sarsıntı olur. Sert kayalar, tıpkı bu ince evrende gördüğümüz hüzmelerdeki zerrelere dönüşürler.

‘Yer başka bir yer, gökler de (başka gökler) haline gitirildiği, (insanlar) bir ve gücüne karşı durulmaz olan Allah’ın huzuruna çıktıkları gün (Allah bütün zalimlerin cezasını verecektir) (6)’.

Yeryüzü değişmeden önce bizim burada ne kadar kalacağımızı bilmiyoruz! Onlarca ve yüzlerce asır mı? Belli bir zaman tahdidi o kadar önemli değildir. Önemli olan, bu uzun tarihin son hasadının olacağıdır..

Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 703-705

(1- Nahl 38) (2- Vakı’a 1-2) (3- Vakı’a 3) (4- Ta’ha 105-107) (5- Vakı’a 4-6) (6- İbrahim 48)

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı