İslam'i Bilgiler

Virdlerin Önemi Ve Tertibi

İnsanları kendisine hizmet etmeye teşvik edip çağıran, O’na itaat etmeye koşanlara cömert davranan, sözlerini anlayıp idrak edenleri halvetine seçen, onlara seher hullelerinden nice hulleler giydiren, muhabbet kadehinden yudum udum içiren Allah’a hamd ederim. Korku ve umutla Rablerine yalvarmak üzere vücutları yataklardan uzak kalır.

Kuvvetlenip takva sahibi olan, emirleri gözetip hatadan dönenlerin hamdetmesi gibi O’na hamd ederim. Bütün peygamberden ve meleklerden yüce olan elçisi Hz Muhammed’e; ilim öğreten, ilim öğrenen, ilmi seven veya alimleri dinleyen olsun ona tabi olan herkese çokça salat ve selame derim.

Şüphesiz ki insanlar bu dünyada yolculuk halindedir. Onların ilk durakları beşik, son durakları mezardır .Sürekli kalınacak yer ise ya cennet veya cehennemdir. Ömür, yolculuk mesafesidir. Ömrün seneleri bu yolculuğun merhaleleri, ayları fersahları, günleri milleri, nefesleri adımları, ibadetleri azığı, vakitleri sermayeleri, arzularu yol kesicileri ve karı selam yurdunda büyük bir mülk ve kesintisiz bir nimet içerisinde Allah’a kavuşma ödülünü kazanmaktır.

Bu yolculuğun hüsranla sonuçlanması, Allah’tan uzak kalmanın yanında cehennemin derin çukurlarında elem verici bir azap görmektir. Nefeslerinden birinin değeri bilmeyip onu değerlendirmeden kendisini Allah’a yakınlaştıracak ibadetler yerine başka işlerle uğraşan kimse sonu olmayan bir tuzağa ve hüsrana düşer. İşte bu büyük tehlikeden ve cesametli durumdan dolayı kendilerine tevfik ihsan edilmiş olanlar, bu yolculuğu ciddiye alıp yürürler. Onlar nefsin arzularını ve zevklerini bütünüyle terk ederler, ömrün her anını ganimet bilirler ve vakitlerin art arda yinelenmesi olgusuna göre hareket edip yüce Allah’a yakın olmak ve sürekli kalınacak vatana ulaşmak amacıyla vird vazifelerini sıraya koyarlar. Bu yüzden ahiret yolu ilminin önemli konularından biri de virdlerin ve ibadetlerin vakitlere göre nasıl taksim edileceği olmuştur.

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Hasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C:1 / bkz: 285-286

Anahtar Kelimeler: virdlerin ve ibadetlerin vakitleri, vird evrad ne demek, insanı allah’a yaklaştıran ameller nelerdir, allah’a yakın olmak için, ahiret yolu ilmi ihyau ulumiddin kalplerin keşfi

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı