Bilgi Kütüphanesi

Yahudileşen Müslümanlar

sponsor
Yahudileşen Müslümanlar

Şirk iki kısımdır:

Birincisi: Bir kimsenin evrenin, iki veya daha fazla yaratıcısı, rızık vericisi ve düzenleyicisi olduğunu varsaymasıdır.

İkincisi: Kişinin hüküm koyma, haram kılma, helal kılma, dua, adak ve tevekkül gibi hususlarda Allah’tan (c.c) başkasına güvenmesi ve sığınmasıdır.

Yahudiler, müşrik kelimesinin birinci anlamı itibariyle müşrik değillerdi. Onların ve benzerlerinin şirkleri, Allah’tan başka hakem tayin etmek ve ondan yardım istemekten gelmektedir. Her iki şirk çeşidi de büyük bir suçtur ve bağışlanamaz, Şirk koşmak insanlığın benliğinde derin bir bozulmadır.

Modern medeniyetle birlikte bozulma ve dinsizlikte, daha derin bir şirk çeşidi ortaya çıktı. Uluhiyyeti temelden inkar etmek, heva ve heveslerin isteklerine takılmak ve yüce Yaratıcının öğretilerini tamamen unutmak.

Yaşadığımız çağda İslam, çeşit çeşit inkar, şirk, Allah’ın indirdiği dışında hükümler koyma ve şer’i hükümlere karşı yapılan terbiyesizliklerle mücadele etmektedir. Bu dinin müntesiplerine de, taşımakta oldukları yükün ağırlığını fark etmeleri ve yeryüzünün her tarafını ellerinde bulunduran Allah’ın nuru ile aydınlatmaları gerekir.

Müslümanlar kendilerinin Allah’ın seçkin kulları olduklarını iddia eden Yahudiler gibi olmamalıdırlar. Yok eğer Yahudilere benzer ve Yahudileşirlerse, insanlar bu Yahudileşen Müslümanlardan ne bir iyilik ne de teşekkür edilecek iş görürler.

Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 82

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı