Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Yaptığınız İyilikleri Başa Kakmak Suretiyle Boşa Çıkarmayın

sponsor

Bakara Süresi 264 ayet Meali ve Tefsiri

Bakara Süresi 264. Ayet Meali: Ey iman edenler! Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve incitmek suretiyle, yaptığınız hayırlarınızı boşa çıkarmayın. böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan düz kayaya benzer ki, sağanak bir yağmur isabet etmiş de onu çıplak pürüzsüz kaya haline getirivermiştir. Bunlar, kazandıklarından hiçbir şeye sahip olamazlar. Allah, kafirleri doğru yola iletmez.

Bakara Süresi 264. Ayet Tefsiri: Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Allah kıyamet günü şu üç kişiyle konuşmayacak, onlara bakmayacak, onları temize çıkarmayacaktır ve onlar için acıklı bir azap vardır:

∟ Verdiğini sürekli başa kakan,

∟ Elbisesini yerde süründüren (büyüklenme, kibir)

Malını yalan yeminle satan

ve bir başka hadis-i şeriflerinde ise Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Şu üç kişiye Allah kıyamet günü bakmayacak:

Anne babasına itaat etmeyen,

∟ Sürekli içki içen

∟ Verdiğini başa kakan

‘Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi…..’. Yani insanlara gösteriş maksadıyla infakta bulunan, onlara kendisinin bunu Allah rızası için yaptığı izlenimini vermeye çalışan, asıl hedefi ise insanların kendisini övmesini sağlamak veya güzel vasıflarla ün yaparak onlar arasında iyi yad edilmek veya o cömerttir denilmek gibi bir takım dünyevi maksatlar güden; Allah ile güzel ilişkı kuran, O’nun rızasını ve bol sevabını kazanma gibi maksatlaran tamamen uzak olan kimsenin yaptığı infak boşa gittiği gibi, siz de başa kakmak ve incitmek suretiyle sadakalarınızı boşa çıkarmayın. Bu yüzden yüce Allah: ‘Allah’a ve ahiret günüe inanmadığı halde…’ buyurmuştur

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz:295-297

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı