İslam'i Bilgiler

Yattığımız Zaman Uyumadan Önce Neler Yapmalıyız?

sponsor

Uyumadan Önce Temizlenmek ve Misvak Kullanmak

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Kul temiz olarak uyuduğu vakit, ruhu arşa yükselir ve gördüğü rüyalar doğru çıkar. Abdestsiz yattığı takdirde ruhu yükselmez ve gördüğü rüyalar karma karışık olup doğru çıkmazlar.

(Not: Buradaki temizlikten amaç hem iç hem de iç temizliğidir. Esasen gayb perdelerinin açılmasına etki eden iç temizliğidir)

Misvakını ve abdest suyunu hazırlayıp, “Uyandığım Zaman İbadet Edeceğim” diye niyet ederek yatmak ve uyandığı zaman da misvak kullanmak.

Tam anlamı ile temizlik yapamayan abdest organlarını su ile sıvazlamalıdır. Eğer su da yoksa (ki zamanımızda neredeyse suyun bulunmama ihtimali yok) kıbleye karşı oturulup  zikir ve dua yapılır. Allah’ın varlığını belirten delilleri düşünmekle meşgul olunur. Bunlara gece ibadeti yerine geçer. Velhasıl kelam özeti; uyurken uyandığım zaman ibadet edeceğim, yada niyet ettim Allah rızası için sabah namazına kalkmaya şeklinde de niyet edebilirsiniz. Sonuçta Resulüllah (s.a.v)’in buyurduğu gibi;

Kişi hangi niyet üzerine ölürse, o şey üzerine dirilir.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Gece kalkıp, namaz kılmaya niyet ettiği halde, uykuya yattıktan sonra sabaha kadar uyanamayan kimseye Yüce Allah namaz kılmış gibi mükafat verir. Uykusu da Allah tarafından ona verilmiş bir sadaka olur.

Uyumadan önce vasiyetini yazıp baş ucuna koymak.

Zira sabaha kadar yaşayacağını kimse garanti edemez. Ölümü için hazırlıklı bulunmak bakımından da vasiyet sevap kazandırır. Ani ölüm, hazırlıklı olanlar için bir lütuf, hazırlıklı olmayanlar içinse bir azaptır

Uyumadan önce günahlardan tövbe edip, herkese iyilik yapacağını, uyanacağı zaman kimseye haksızlık ve kötülük yapmayacağını düşünerek uyumalıdır.

(Not: Düşündüğünü tatbik etmek zorundasın. Kötülük olarak gıybetini etmen bile yeter. İlla fiili bir müdahale söz konusu değildir. Kişi; gece düşündüğünü gündüz tatbik edebilecek olsa çok daha başarılı olurdu)

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; İçinde kimseye karşı haksızlık ve kin duygusunu taşımadan uykuya yatan kimsenin bütün (küçük) günahları bağışlanır.

Mümkün olduğu kadar rahat karyola ve döşekleri terk etmek ve mütevazi bir yatak seçmek

(Not: Yatıyorsan bile en azından bu rahatlık Rabb’ine karşı olan kulluk görevlerine engel olmasın. Bugün çok rahat yatıyorsun ancak eğer kulluk görevlerini yapmayacak olursan kabirde Allah korusun ateş çukurunda yatma ihtimali de var.)

İyice uykusu gelmeden yatıp kendini uyumaya zorlamamak. Ancak gece ibadetine kalkmaya niyet edenler böyle yapabilirler.

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Gücünün yettiği kadar ibadete gayret edin ve biliniz ki siz yorulup amel etmekten ayrılmadıkça Allah sevabınızı kesmez.

Kıbleye Yönelerek Yatmak. Bu iki şekilde olur.

a-► Ölüm halinde olduğu gibi, sırt üstü yatarak ayakları kıbleye uzatıp bütün vücudunu kıbleye çevirmek

b-► Mezarda olduğu gibi, sağ omuz üzerinde kıbleye dönerek yatmak

Yatmadan Önce Okunacak dualar

Yatınca uyumadan önce hangi duaları okumalıyız?

Uyurken belli bazı ayetleri okumak müstehaptır. Bu ayetler şunlardır; Ayet el-kürsi, Bakara Süresinin Son iki Ayeti, Bakara Süresinin 163 ve 164 ayetleri. Ayrıca uyurken iki kul euzu süreleri okuyup ellere üflenerek yüz diğer organlara sürülür. Peygamberimizin böyle yaptığı rivayet edilir.

Hz Ali diyor ki; Bakara süresinin son iki ayetini okumadan uyuyan kimsenin aklı tam değildir.

Uyumanın bir çeşit ölüm, uyanmanın da dirilmek olduğunu düşünmek. Nitekim;

Yüce Allah buyuruyor ki; Allah ölecek olanların kini ölümü zamanında, ölmeyeceklerinkini de uykuları sırasında ruhlarını alır. (Zümer Süresi 42)

Gerek uyku sırasında uyandığı ve gerekse uykudan kalktığı zaman dua etmek. Özellikle uyku arasında

Peygamberimizin şu duasını tercih etmek gerekir; La ilahe illallahül ve kahhar, Rabbüs-semavati vel ardi ve mabeynehümel azizül gaffar.

Uyuyunca en son, uyanınca da ilk olarak kalp de ve dilde Allah zikrinin bulunmasına gayret etmeli ve buna alışmalıdır. Zira bu durum sevginin belirtisidir. Böylece kalp Allah’a bağlanır.

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı