Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Yeminlerinizi İyilik Önünde Engel Kılmayın

sponsor

Bakara Süresi 224 ve 225. ayet Meali ve Tefsiri

Bakara Süresi 224. Ayet Meali: Yeminlerinizden dolayı Allah’ı (O’nun adını), iyilik etmenize, O’ndan sakınmanıza ve insanların arasını düzeltmenize engel kılmayın

Bakara Süresi 225. Ayet Meali: Allah sizi kasıtsız yeminlerinizden sorumlu tutmaz. Lakin kasıtlı yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Allah Gafur’dur, Halim’dir.

Tefsiri:

Yüce Allah şöyle buyuruyor: İyilik yapmamaya ve akrabalarla ilişkiyi koparmaya Allah (c.c) adına yemin ederek Allah’ı (adını) sizin iyilik ve akrabalara iyilik önüne engel kılmayın. Nitekim Allah (c.c) başka bir yerde şöyle buyurur: ‘İçinizden faziletli ve servet sahibi kimseler akrabalara, yoksullara, Allah yolunda göç edenlere (mallarından) vermeyeceklerine yemin etmesinler; bağışlasınlar, feraset göstersinler. Allah’ın sizi bağışlamasını arzulamaz mısınız? Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir (Nur 22)’. Dolayısıyla böylesi bir yeminde ısrar etmek, sahibine, kefaret ödeyerek yeminden çıkmaktan daha çok günah kazandırır.

Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Vallahi, sizden birisinin ailesi hakkında yaptığı (kötü) yemininde ısrar etmesi, Allah (c.c) katında, Allah’ın (c.c) ona farz kıldığı kefareti ödemesinden daha büyük bir günahtır.

Bir başka hadis-i şeriflerinde ise Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Vallahi ben, Allah’ın izniyle, bir yemin eder de ondan başkasını daha hayırlı görürsem, daha hayırlı olanı yapar ve yeminimin kefaretini veririm.

Ve bir başka hadislerinde ise; Kim bir yemin eder de başka bir şeyin ondan daha hayırlı olduğunu görürse, yemininin kefaretini versin ve daha hayırlı olanı yapsın.

‘Allah sizi kasıtsız yeminlerinizden sorumlu tutmaz’. Yani Allah (c.c) sizden sadır olan lağv yeminlerden dolayı sizi cezalandırmaz ve onu yerine getirmeye zorlamaz.

Lağv Yemini

Lağv Yemini: Sahibinin geleceğe yönelik kesin niyetini belirtmek veya sözünün kesin doğruluğunu ifade etmek gibi bir maksat taşımaksızın, tamamen kasıtsız olarak telaffuz ettiği bir yemindir.

Resulüllah (s.a.v) lağv yemini hakkında şöyle demiştir: Lağv yemini adamın evindeki Hayır vallahi, Evet vallahi’ gibi sözleridir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 172-175

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı