Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Yönetici Olduğu Halde Sorumluluktan Kimler Kurtulur

sponsor

Hz Ömer, Bişr b. Asım’ı Hevazin kabilelerinin zekatlarını toplamak için görevlendirdi. Bişr vazifesine gitmek hususunda gecikti. Hz Ömer onunla karşılaşınca ‘Seni geciktiren nedir?’ Bizim sözümüzü dinlemez misin? Bize itaat etmez misin?’ deyince, Bişr: ‘Evet sana itaat ederim.F akat Hz Peygamber’den dinledim:

Kim ki Müslümanların işine idareci tayin edilirse, kıyamet gününde o getirilir. Cehennem üstündeki köprünün üzerinde durdurulur. Eğer iyilik yapmışsa kurtulur, kötülük yapmışsa köprü delinir, o yetmiş sene cehennemde yuvarlanır, derinliklerine gider dedi.

Bunun üzerine Hz Ömer onun yanından mahzun olarak uzaklaştı. Ebuzer ile karşılaştı. Ebuzer; seni mahzun olarak görüyorum deyince Hz Ömer; Nasıl mahzun olmayayım ki dedikten sonra Bişr’den dinlediklerini anlatınca Ebuzer: Sen bunu Hz Peygamber’den dinlemedin mi deyince Hz Ömer: hayır dinlemedim deyince Ebuzer;

Şehadet ederim ki ben Hz Peygamber’den aynı hadisi dinledim dedi ve hadisin sonunda ‘o simsiyah ve karanlıktır’ cümlesini de ekledi.

Acaba bu iki hadiseden hangisi senin kalbini daha fazla acıtır deyince Hz Ömer: İkiside kalbimi acıttı dedi ve Hz Ömer;

O halde halifeliği benden kim alır deyince Ebuzer: Allah kimin burnunu kırmış ve yanağını toprağa sürtmüş ise o alır. Fakat biz senden daha hayırlısını bilmiyoruz.

Eğer adalet yapmayan birisine onu devredersen, bu sefer onun günahından kurtulamazsın dedi.

Haricen Not: Yöneticiyi seçerken yani oyunuzu verirken belirlediğiniz kişinin karakterini iyice inceledikten sonra karar verin. İslam dinine ne kadar bağlı, ne kadar samimi, Ümmetin dirilmesi için ne kadar mücadele ediyor, vatan, millet, bayrak sevgisi vb. Aksine zulme rıza zulümdür. (Gerekli açıklamalar daha önce yapılmıştır)

Kaynak: M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:2 / bkz: 102

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı