Hz Ali'nin Sözleri

Yönetici Olmanın Sorumluluğu & Hz Ali

Allah’ın yaratılmışlar arasında en fazla nefret ettiği iki çeşit insan vardır.

Birincisi; Allah’ın kendi nefsiyle baş başa bıraktığı, doğru yoldan sapan, bidat söze ve dalalet çağrısına tutkun olanlar. O, kendisiyle imtihan edilenlerin fitnesidir. Kendisinden öncekilerin üzerinde bulunduğu hak yoldan sapmıştır. Kendisine bağlananı hayattayken de, ölümünden sonra da saptırandır. Başkasının hatalarını yüklenen ve kendi hatalarının karşılığında rehin bulunandır.

Diğeri ise meçhulü toplayan, ümmetin cahilleri arasına fesat koyan, fitnenin karanlıklarında koşan, sükünete bağlananlardan habersiz bir adamdır. İnsan müsveddeleri onu alim olmadığı halde alim diye isimlendirirler. Erkenden işe koyulup azı çoğundan daha hayırlı olan çok şey toplar. Öyle ki, acı suyla susuzluğunu giderir ve faydasız hazineler edinir. Başkasına karışık gelen meseleleri çözmek için hakim ve sorumlu olarak insanlar arasında oturur. Kendisine bir sorun getirildiğinde, gereksiz ve işe yaramaz açıklamalar yapar, sonra da salt kendi görüşüyle hükmeder. O, şüpheleri karıştırmada örümceğin ördüğü ağ gibidir. İsabet mi etti, hata mı etti bilemez. İsabet etmişse hata yapmış olmaktan korkar, hata etmişse isabet etmiş olmayı umar.

Cehaletlere dalan bir cahil, hidayet üzere olmayan işleri yapan bir kördür.

Keskin bir dişle ilmi ısıramaz, rüzgarın samanı savurduğu gibi rivayetleri savurur.

Allah’a yemin ederim ki kendisine ulaşan problemleri çözmeye muktedir olmadığı gibi, emanet edilene de ehil değildir. İnkar ettiği şeyler de ilmi hesaba katmaz. Ulaştığının dışında, başkası için bir yol olduğunu kabul etmez. Bir iş ona karanlık olursa, cehaletinin bilinmemesi için onu gizler. Hükmünün adaletsizliğinden kanlar haykırır, mirasların sesi yükselir (1)

Cahiller olarak yaşayan ve sapkınlar olarak ölen böyle bir topluluğu Allah’a havale ediyorum. Hakkıyla tilavet edildiğinde onların yanında Kitaptan daha değersiz bir meta ya da sürümü daha çok olan bir ticari mal yoktur. Bağlamından koparıldığında ise onların yanında Kitaptan daha pahalı bir şey yoktur. Yanlarında maruftan daha meçhul, münkerden daha iyi bilinen bir şey bulunmaz.

Kaynak: eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri) Nehcü’l Belağa / bkz: 44-45

1- Bu ifadeler, baskı ve zulmün şiddetini anlatmak için yaptığı bir benzetmedir.

Anahtar Kelimeler: yönetici olmanın zorlukları, kuranda yöneticilerin sorumluluğu, allah’ın sevmediği kullar, allah’ın nefret ettiği kimse, hz ali yöneticiliği

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı