Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Zararlı Alışkanlıklar

sponsor

İnsan sağlığını ciddi olarak tehlikeye sokacak zararlı ve kötü alışkanlıkların başında alkollü içki içmek, uyuşturucu kullanmak ve kumar oynamak gelir. Alkollü içeceklere ve yukarıda kumara temas edinildiğinden, burada başta sigara olmak üzere esrar, afyon, eroin v.b diğer uyuşturucu madde kullanımı gibi alışkanlıklar / bağımlılıklar üzerinde durulacaktır

Sigara İçmek Caiz midir?

1-► Sigara İçmek: Batı’da yaklaşık on asırlık geçmişi bulunan sigara, ilmi tetkik ve araştırmalara göre insan vücudunda bağımlılık (tiryakilik) meydana getirmekte ve ağız, boğaz ve üst solunum yollarında tahribat, mide ve kalp hastalıkları ve sinirlerde fonksiyonel bozukluklar gibi pek çok rahatsızlığa yol açtığı gibi ölümcül hastalık sayılan kanserin de en etkili sebepleri arasında görülmektedir.

İslam alimlerinin sigara içmenin hükmü ile ilgili yaklaşımlarını, tamamen yasağın dışında (mübah) ve yasak kapsamında (mekruh-haram çizgisinde) olmak üzere iki noktada toplamak mümkündür.

Bazı bilginlerin hakkında dinde açık bir hükmün özellikle de yasağın bulunmadığını ileri sürerek sigara içmenin mübah olduğunu savunmasına karşılık, İslam bilginlerinin çoğunluğu, bilimsel veriler ışığında yukarıda kaydedilen zararlardan hareketle, sigara içmeyi (tahrimen) mekruh-haram çizgisinde bir noktada değerlendirerek sigara içimini caiz görmemişlerdir.

Sigara içme hakkında dini bir hükmün / yasağın bulunmadığını söylemek doğru değildir. Nitekim İslam’da her mesele hakkında ayrıntılı hüküm vermek yerine genel kurallar ve ölçüler konmuş, yeni ortaya çıkan meselelerin bunlara göre değerlendirilmesi öngörülmüştür. Sigaranın zararsız olduğunu söylemek, günümüzde ilmen ve tıbben imkansız olduğuna göre, sigara içmenin dinen yasaklar çerçevesinin dışında olmayıp mekruh-haram çizgisinde yer aldığı ve caiz olmadığı söylenebilir.

Uyuşturucu Kullanmak

2-► Uyuşturucu Kullanmak: İslam dininin yasakladığı zararlı ve kötü alışkanlıklardan biri de uyuşturucu kullanmaktır.

Günümüzdeki bilimsel araştırma sonuçları esrar ve afyon, eroin ve kokain gibi uyuşturucu maddelerin insan sağlığı ve toplum düzeni açısından içkiden de zararlı ve tehlikeli olduğunda birleşmektedir.

Bu kötü alışkanlığın sebepleri arasında, insanın zaafları başta olmak üzere eğitimsizlik, kötü çevre, manevi boşluk, fakirlik vb sebepler gösterilebilir. İslam dini, kişiyi içki ve uyuşturucu madde kullanımına iten sebeplerle mücadele ettiği gibi, sarhoşluğu ve uyuşturucu madde kullanımını da yasaklamıştır.

Nitekim içki yasağı, sarhoşluk veren, insanın akli dengesini bozan bütün katı ve sıvı maddeleri kapsar. Sarhoşluk veren şey haram olduğu gibi çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır.

Gerek Batı gerekse Müslüman ülkelerde bu tür kötü alışkanlıklara karşı büyük bir mücadele verilmekle birlikte, İslam ülkelerinde dini ve ahlaki dinamikler sebebiyle içki ve uyuşturucu madde kullanımının diğer toplumlara göre oldukça düşük olduğu görülmektedir. Bu da İslam’ın fertlere sorumluluk bilincini vermede ne kadar etkileyici özelliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz: 380-381

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı