Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Zararlı Alışkanlıklar

sponsor

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Dinimiz İslam; aklı, canı, nesli, malı ve dini korumayı esas almış, bunları güzelce değerlendirmeyi farz kılmış, bu değerlere herhangi bir şekilde zarar verilmesini de şiddetle yasaklamıştır. Dünya ve ahiret mutluluğunu engelleyen kişisel, ailevi ve toplusal huzursuzluklara yol açan başta alkol, uyuşturucu ve kumar olmak üzere bütün zararlı alışkanlıkları yasaklamıştır.

Zararlı alışkanlıklar; bazen taklit, özenti ve kötü çevre, bazen de merak ve kişilik zaafiyeti sebebiyle oluşmaktadır.

Bundan dolayı gençlerin eğitim, yetişme ve çevreden etkilenme dönmelerinde anne-babaların çok dikkatli olmaları gerekir.

Önemle belirtelim ki uyuşturucu ve sigara gibi maddelerin en belirgin özelliklerinden birisi, az miktarda kullanılsalar bile zamanla bağımlılık yapmalarıdır. Alkol ve uyuşturucu batağına saplanmış kişilerin hemen hemen hepsinin zararlı alışkanlıklara bu şekilde başladıkları bilinmektedir.

Aziz Müminler!

Ne yazık ki, günümüzde alkol ve uyuşturucu kullanımı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Kumar hastalığının ilk basamağı niteliğinde olan şans oyunları gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Hepimizi biliyoruz ki, içki ve uyuşturucu kullanmak insanın aklı dengesini, beden sağlığını bozar, sinir sistemini alt-üst eder. İçki ve uyuşturucu bağımlıları, Allah’ın en büyük lütfu olan akıl ve iradelerini kullanamazlar, kendilerine sahip olamazlar, kar ve zararlarını ayırt edemezler. Bu duruma düşen kimseler artık günahkar olmanın ötesinde, ruhen ve bedenen sağlıklarını yitirmiş olurlar.

Değerli Kardeşlerim!

Dinimize göre menfaate dayalı her türlü şans oyunu kumardır. Kumar ise, insanın zamanını, sağlığını, aile huzurunu, toplumdaki itibarını ve malını mülkünü heder eder.

Yüce Allah, Maide Süresinin 90 ve 91. ayetlerinde şöyle buyurmaktadır:

“Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?”

Peygamberimiz (s.a.v) ise; “Sarhoşluk veren şeylerden sakının. Çünkü sarhoşluk veren şeyler bütün kötülüklerin anasıdır”, “Sarhoşluk veren şeyler, deva değil bilakis derttir” buyurmuştur.

Zararlı Alışkanlıklardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Aziz Müminler!

Gençlerimizi içki, kumar ve uyuşturucu illetinden korumada en önemli görev aile ve eğitim kurumlarına düşmektedir. Ana babalar, çocuklarının nerelere girip çıktıklarına, kimlerle arkadaşlık yaptıklarına dikkat etmeli, onlarla sağlıklı iletişim kurmalıdırlar. Genç nesil iman, ahlak ve güzel ameller noktasından takviye edilmeli, onlara büyük ideal ve hedefler gösterilmelidir.

Şu gerçek iyi bilinmelidir ki, toplum, ancak ruhen ve bedenen sağlam ve dinamik gençlerle ayakta durabilir. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için onlara güzel örnek olmalıyız. Şuurlu, inançlı ve ahlaklı kişiler olarak yetiştirmenin en önemli görevlerimizden birisi olduğunu unutmamalıyız.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 266-267

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı