Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Zekat Kimlere Verilir?

22.11.2020
0
A+
A-

Zekat Verilmeyen akrabalar


1-► Bir kimse zekatını, fakir olan kendi usul ve füruuna yani, babasına, dedesine, anasına, ninesine, oğul ve torunlarına veremez. Fakir olan hanıma da zekat düşmez. Çünkü bunlara verilen zekatın menfaati, kısmen zekat verenin kendisine ait bulunmuş olur. Bir cebinden çıkarıp öbür cebine koymak gibi bir durum ortaya çıkar. Halbuki zekatın menfaati, zekat verenin kendisinden tamamen kesilmiş olması ve başkalarını faydalandırması şarttır.

Kadın Kocasına Zekat Verebilir Mi?


İmam-ı Ebû Yusuf ve İmam-ı Muhammed’e göre, bir kadın zekatını fakir olan kocasına verebilirse de, İmam-ı A’zam’a göre veremez. Zira hukuken mal ayrılığı prensibi sebebiyle, kadının mal ve zinetleri kadının sayılmakta, dolayısıyla koca fakir iken kadının zengin olması mümkün olmakta ise de, örfen aralarında bir menfaat ortaklığı vardır. Bu bakımdan kadının fakir kocasına zekat vermesi caiz olmaz.

∟ Damat kaynatasına, kaynatası da damadına zekat verebilir.

∟ Şafi mezhebinde sırf borcu kapatmak için usul ve füru birbirine zekat verebilir.

2 ►- Asli ihtiyaçlarından başka nisap miktarı bir mala sahip olan kimseye, zengin sayılacağı için zekat verilmez. Çünkü zekatın gaye ve hikmeti, fakire yardım ve onun ihtiyaçlarını gidermek, sıkıntılarını yoketmektir.

Zekat gibi öşürler, keffâretler, nezirler ve fitreler de zengine verilmez. Bunlar zengine verildiği takdirde müstehakkını bulmamış olacağından makbul olmaz. Yeniden verilmesi gerekir.

Zengine vacib sadakalardan verilmese de, nafile sadakalar verilebilir. Çünkü bu sadakalar bir hibe mahiyetindedir. Zengine hibe yapılması caiz olduğu gibi, nafile sadaka da caiz olur. Ne var ki bu gibi hibe ve sadakalarda, fakire verilen sadakalarda ki sevap ve fazilet yoktur.

3-► Kendisine zekat verilecek kimse zekatın verildiği vakitte zekata ehil olmalıdır. Bu ehliyetin sonradan ortadan kalkması, zekatın sıhhatine mani olmaz. Mesela: Senesi dolmadan bir malın zekatı bir fakire verilse, zekatını yeniden vermek icab etmez. Sen zengin oldun diye geri de istenemez. Zira zekat verildiği anda, o şahıs zekat almaya müstehak idi.

Babası Zengin Olan Çocuğa Zekat Verilir mi?


4 – Bir kimse zekatını zengin bir adamın küçük çocuğuna veremez. Çünkü bu çocuk babasının malıyla zengin sayılır. Fakat zengin bir kadının fakir ve yetim olan çocuğuna zekat düşer. Çünkü çocuğun nesebi, baba tarafından sabittir. Anasının servetiyle zengin sayılmaz.

Bir kimse zekatını zengin bir şahsın fakir olan babasına veya fakir olan büyük oğluna veya kızına veya o şahsın fakir olan hanımına verebilir. Zira bunlar birbirlerinin servetiyle zengin sayılmazlar.

Zekat gayr-i müslimlere verilmez. Çünkü bu, fakir Müslümanların hakkıdır.


Yalnız İmam-ı Züfer, zekâtın, İslâm vatandaşlığına girmiş ehl-i kitabdan fakir gayr-i müslimlere (ehl-i zimmeye) verilmesini câiz görmüştür. Çünkü ona göre zekattan maksat muhtaç olanları ihtiyaçtan kurtarmaktır. Muhtaç durumda olan zimmilere verilmesiyle de, bu maksat hasıl olur.

Nafile sadakaların zimmilere verilebileceğinde ise, ittifak vardır.

6-► Zekatı önce akrabanın fakir olanlarına vermek efdaldir. Çünkü bunda hem zekat sevabı, hem de sıla-i rahim sevabı vardır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi usul ve zekat düşmez.

Zekat Verilen akrabalar


• Erkek ve kız kardeşler,

• Bunların evlatları (yeğenler),

• Amcalar, halalar ve amca ve halaların evlatları.

• Bunlardan sonra diğer uzak akrabalar gelir.

• Bu gibi akrabalardan sonra, fakir komşulara ve meslektaşlara vermek efdaldir.

7-► Zekat öncelikle malın bulunduğu yerdeki fakirlere verilmelidir. Başka yerdeki fakirlere gönderilmesi mekruhtur. Ancak kendisine zekat gönderilecek o uzak yerdeki kimseler akrabadan iseler, kerahat kalkar, bil’akis onlara zekat gönderilmesi efdal hale gelir.

Bir de zekat sene dolmadan önce ödenecekse, başka bir beldeye gönderilmesinde bir mahzur görülmemiştir. Zekatın bir başka bölgeye naklinde kerahat olmayan bir başka durum da nakledilen beldenin fakirlerinin daha muhtaç ve fakir olması halidir. Veya zekatın o beldeye naklinde Müslümanların daha çok menfaatinin olduğu tahmin edilmesidir.

Alim bir fakire zekat vermek, cahil bir fakire vermekten daha faziletlidir. Bu bakımdan alim bir zata veya ilim öğrenmek için çaba gösteren bir talebeye, başka bir beldede de olsa zekat göndermek caiz ve isabetli olur.

Borcun ne elemli bir musibet olduğunu hepimiz biliriz. Bu bakımdan bu musibetten kurtulması, borçlarını temizleyerek huzura ermesi için, zekatın başka bir beldede oturan bir borçluya verilmesinde de fakihler kerahet görmemişlerdir.

Bayramlarda akraba çocuklarına, fakir bir müjdeciye verilecek bahşişlerin zekat niyetiyle verilmesi de caizdir.

Camiye Zekat Verilir Mi?


8-► Zekat, cami, mektep, hastahane gibi hayır kurumlarına ve yol, çeşme, köprü gibi hayır işlerine verilemez. Çünkü zekat, bizzat fakir şahsın hakkıdır. Hükmi şahsiyetlere zekat caiz olmaz. Ayrıca zekatta temlik, yani, mülk edinme şartı da vardır.

Verilen zekat ancak fakir tarafından temlik edilir, yani, mal veya para olarak bizzat teslim alınır, kendi mülkü haline getirilirse sahih olur. Bu bakımdan – mesela – fakirlere ziyafet verip onları doyurmak suretiyle zekat mükellefiyeti ifa edilmiş olmaz. Zira bunda temlik yoktur.

Zekatta temlik şart olduğundan dolayıdır ki, deliye ve henüz bülûğa ermemiş çocuğa zekat verilmez. Çünkü bunda temlik yoktur. Ancak bunların velisi veya vasisi varsa, o veli ve vasiye verilmesi caiz olur. Veli ve vasi aldıkları zekatı, sadece vasisi oldukları akıl hastaları veya çocuklar için sarf ederler, kendileri için harcayamazlar.

Kendisine zekat temlik edilen şahıs, aldığı bu malı kendi şahsına harcamayıp bazı hayırlı işlerde sarf ederse, mesela cami, mektep gibi hayır müesseselerine hibe ederse, bu hibe ve harcama caizdir. Çünkü temlik şartı yerine gelmiştir. Böylece zekat sahibi zekatının sevabını alırken, aldığı zekatı hayır müesseselerine hibe eden fakir de ibadet ve Allah’a kurbiyet sevabına nail olur. Ancak bu tamamen ihtiyari bir durumdur.

Hiç kimse, zekatını verdiği fakirden o zekatı bir hayır müessesesine hibe etmesini, bağışlamasını istemek hakkına sahip değildir. Temlik yoluyla alınan o zekat tamamen fakirin hakkıdır, öz malıdır. Dilerse onu ihtiyaçlarına sar efeder, kendini fazla ihtiyaç içinde görmüyorsa hayırlı işlerde de kullanabilir.

Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5 / İlmihal / M. Dikmen

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.