Zekat Vermek

Zekat Malınıza Bereket Katar ve Malınızı Bereketlendirir

sponsor

Yüce Rabbimizin bizlere lütfettiği her bir nimetin şükrü vardır. İnsan olarak yaratılışımızın şükrü imandır. Bedenimizin şükrü namazdır. Rızkımızın ve sağlığımızın şükrü oruçtur. Malımızın, varlığımızın şükrü ise, zekattır.

Zekat Nedir?

Zekat, zenginlerin sahip olduğu malda Allah tarafından yoksullara verilen bir haktır.

Zekat, malı eksilten ya da yok eden değil, bilakis bereketlendiren bir ibadettir. Kişiyi cimrilik hastalığından koruyup cömertlik erdemine kavuşturur. Gönlü manevi kirlerden, serveti de ihtiyaç sahiplerinin haklarından arındırır. Yüce Rabbimiz, zekatını verenleri, malını Allah yolunda harcayanları “bahtiyar müminler” diye över ve ebedi cennet nimetleriyle müjdeler.

Rabbimiz, şükürsüzlükten, kanaatsizlikten, açgözlülükten bizleri ısrarla sakındırır. Rabbimiz, malımızı, mülkümüzü, dünyada sahip olduklarımızı ebedi kazancımıza vesile kılmamız gerektiğini hatırlatır.

Unutmayalım ki, sahip olduğumuz bütün nimetler Rabbimizin bizlere birer emanetidir. Bu nimetler, hepimiz için birer imtihan vesilesidir. Bizlere düşen bu nimetlerin kıymetini bilmektir. Onları Rabbimizin rızası doğrultusunda değerlendirmektir.

Aşağıdaki konulara bakmak ister misiniz?

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı