Zekat Vermek

Zekat Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

sponsor

Zekatın Şartları

1.Şart: Niyet Zekat veren kimsenin içinden “Üzerime farz olan zekatı veriyorum” diye niyet etmesi farzdır. Şurada şu cins malımın zekatını veriyorum diye belirtmesine gerek yoktur. Kaybolmuş malı varsa,”Bu eğer mevcut ise kaybolan malımın zekatıdır, mevcut değilse sadakadır” diye niyet etmek doğrudur.

2.Şart: Zaman Üzerinden bir yıl geçtikten sonra, vakit kaybetmeden hemen zekat vermek, fıtır sadakasını da bayram sabahından sonraya bırakmamak.

Zira Ramazan’ın son akşamından itibaren farziyet kesinleşiyor. Ramazan ayı içerisnde de fıtır sadakası verilebilr. Zekatı vaktinde vermeyip geciktirmekle insan günahkar olur.

3.Şart: Cinsi Zekat bedelini değil, aynısını ödemektir. Mesela; değeri fazla olsa bile gümüşün zekatı altından, altının zekatı da gümüşten verilemez

4.Şart: Bulunduğu Bölge Zekatı bulunduğu bölgenin dışına çıkarmamaktır. Her ne kadar bir rivayette, zekatın bulunduğu bölgenin dışına çıkarılarak ödenebileceği belirtiliyorsa da, şu nedenlerden dolayı;

Zekatı bulunduğu bölgede dağıtmak en doğrusudur

a-) Dışarıya gönderildiği takdirde, verip vermediği hususunda şüphe uyandırması;

b-) Çevresinde yaşayan halkın, o servete göz dikmeleri;

c-) Caiz olup olmamasındaki tartışmalardan kurtulmak
(İmam-ı Azam’a göre, zekatın dışarıdaki akrabalara gönderilmesinde bir sakınca yoktur)

5.Şart: O bölgede, Kur’an-ı Kerim‘de belirtilen sekiz sınıftan hangileri varsa, zekatı onlara bölüştürmek. Zekatı bu şekilde bölüştürmek vaciptir. Zira Kur’an-ı Kerim, Tevbe Süresinin 60.Ayetinde bunu açıkça emretmiştir.

Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5 / İlmihal / M. Dikmen

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı