Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,7594
EURO
10,4069
ALTIN
499,17
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
27°C
Bursa
27°C
Gök Gürültülü
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Zekatın Şartları ve Koşulları Nelerdir?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

15.03.2020
0
A+
A-

Zekat veren kişinin şu beş şeye dikkat etmesi gerekir;

1- Niyet: Zekat veren kişinin kalbiyle farz olan zekatını vermeye niyet etmesi gerekir. Velisinin niyeti, delinin ve çocuğun niyeti yerine geçer. Devlet başkanının niyeti de, zekat vermek istemeyen mülk sahibinin niyeti yerine geçer. Ancak bu durum dünyadaki zahiri hükme göredir. Şöyle ki: Dünyada artık ondan zekat istenmez. Fakat ahirette durum böyle değildir. Çünkü zekatını vermek istememesi sebebiyle, zimmeti sorumluluktan kurtulmamıştır. Kişinin, zekatını vermek üzere birini vekil tayin veya ona vekalet verirken niyet etmesi caizdir.

2- Üzerinden Bir Yıl Geçmiş Olması: Üzerinden bir yıl geçtikten sonra acele olarak vermek gerekir. Zekatını vermeye gücü yettiği halde geciktirirse günahkar olur. Zekatını henüz vermeden önce ve bir yıl doldurduktan sonra mal telef olsa, zekat sorumluluğu düşmez. Nisap tamam olmuşsa, bir yılın dolmasını beklemeden zekat vermek caiz olmaz. Diğer görüşe göre ise bunu yapmak caizdir. Zekatını önceden verip de malı bir yıl dolmadan telef olan birinin fakire gidip verdiği parayı istemesinin caiz olup olmadığı konusunda iki vecih vardır. Adam zekatını bir yıl dolmadan önce bir fakire vermiş ve fakir zengin olmuş, ölmüş veya bir yıl dolmadan dinden dönmüş ve sonra bir yıl dolmuşsa zekatı geçerli olur.

3- Zekat verirken kıymetini göz önüne alıp verilmesi gereken malın yerine bir başkasını vermemek gerekir. Aksine, nas ile belirlenmiş olanlar zekat olarak verilmelidir. İmam Ahmed’den gelen bir başka rivayete göre başka bir malı vermek caizdir. Birinci görüş daha doğrudur. Buna cevaz veren, sadece fakirin ihtiyacını gidermeyi göz önüne almıştır. Oysa maksat tamamıyla bu değildir. Çünkü şeriatın koyduğu vacipler üç kısımdır:

a- Şeytan taşlamak gibi sırf taabbüdi olan vacipler: Şeriatın bu türden vacipte ki maksadı. ne manaya geldiğini anlamadığı bir fiili yapmakla kulun kulluğunun ortaya çıkmasıdır. Çünkü manası anlaşılan bir fiili yapmaya kulun mizacı yardımcı olur ve onu yapmasını ister. Bundan dolayı kulluktaki ihlas bu türden bir fiili yapmakla ortaya çıkmaz. Çünkü kulluktaki ihlas başka bir şey için değil, sadece Allah’ın emretmiş olduğu bir hakkı yerine getirmek üzere harekete geçmekle ortaya çıkar.

b- Şeriatın koyduğu vaciplerden biri de maksadı kulluğu ortaya çıkarmak (taabbüt) olmayan, onun yerine borcu ödemek ve gasp edilmiş malı geri vermek gibi manası akılla anlaşılabilen bir şeyin yapılmasını amaçlayan vaciptir. Bu türden vacipler de fiilin nasıl yapıldığının ve niyetin bir önemi yoktur. Aksine, hakkın hak sahibine ulaşmasıyla maksat hasıl olur ve şeriatın bu husustaki hitabı düşer. Bu iki vacip çeşidinde de maksat tektir.

c- Bu vacip çeşidinde tek değil, iki şey birden amaçlanmıştır: Kulların payının verilmesi ve mükellefin kullukla imtihan edilmesi. Bu vacipler türünde şeytan taşlamanın taabbüdü ile kullarak ait olan hakları sahiplerine vermek birlikte yer almaktadır. Tabii burada söz konusu iki mananın en dakik olanı unutulmamalıdır ki o da bu iki mananın en değerlisi olan taabbüttür. Belki de en dakik olan mana en önemli olandır. Zekat da bu kabiledendir.

Zekatta ihtiyacın giderilmesinde fakirin pay alması amaçlanmıştır.

Şeriatın zekattaki bir diğer amacı ise ayrıntıları gözetmede taabbüt hakkıdır.

Bu itibarla zekat, İslam’ın iki esası olan namaz ve haccın karinesi olmuştur.

Mükellefin sahip olduğu malların cinslerini ayırmada ve her cins malın zekatını çeşidine, cinsine ve sıfatına göre vermede yorulacağında kuşku yoktur. Bu hususta gevşeklik göstermek fakirin payına bir zarar vermez, ancak taabbüdü zedeler.

Şeriatın beş devede bir koyun zekat verilmesini vacip kılıp zekatını deve yerine koyundan verilmesini kabul ederek, altın ve gümüş olarak verilmesini istememesi,

Zekat olarak verilecek şeylerin belirlenmesinde güdülen amacın taabbüd olduğunu göstermektedir.

Eğer şeriatın bunu, o devirde Araplar’ın elindeki nakit azlığı sebebiyle kabul ettiği söylenecek olursa, zekat olarak belirli bir yaşta deve vermesi gereken kişinin o yaşta bir deve bulamayınca bir yaş daha küçük bir deveyle birlikte iki koyun veya yirmi dirhem para vermesinin kabul edilmiş olması bu iddiayı geçersiz kılmaktadır. Bu da gösteriyor ki zekat taabbütlerden arınmış bir ibadet değildir. Fakat zayıf akıllar birden fazla amaç içeren mürekkep konuları idrak etmede zorlanır.

4- Zekatın, aralarında namazı kısaltacak kadar mesafe bulunan bir beldeden diğerine verilmemesi gerekir. Çünkü her belde de yaşayan fakirlerin gözü o beldenin mallarına bakar. Kişi malının zekatını beldeden başka bir yere gönderirse, bunun geçerli olup olmayacağı hakkında iki görüş vardır. Bunların en doğrusuna göre, bu şekilde verilen zekat geçerlidir.

5- Yüce Allah’ın ‘Sadakalar (zekatlar) Allah’tan bir farz olarak ancak yoksullara, düşkünlere (zekat toplayan) memurlara, gönülleri İslam’a ısındırılacak olanlara, kölelere, borçlulara, Allah yolunda çalışıp cihat edenlere, yolculara mahsustur (1)’ şeklindeki kavlinden dolayı, zekat verilecek sınıfların hepsine zekat vermek ve aralarında bir ayırım yapmamak gerekir. Bu ayet, mülk edinmede herkese eşit davranmayı emretmektedir. Eğer kişi tek bir sınıfa zekat verirse caiz olmaz. Bu görüş Ebu Bekr Abdülaziz’e aittir.

Bizim arkadaşlarımızın çoğuna göre bütün sınıflara zekat vermek müstehaptır ve tek bir sınıfa zekat vermek caizdir. Kişinin tek bir sınıfa zekatını verebileceğini söylediğimiz zaman, onun bütün zekatını bir tek fakire vermesi caiz demektir. Eğer tek bir sınıfa zekatını veremez dersek o zaman her sınıftan en az üç kişiye vermesi gerekir. Ancak zekat memuru bunun dışındadır. Çünkü onun aldığı şey ücrettir ve ona tek başna vermek caizdir.

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s/Sadıkin / C: 1 / bkz: 167-169

(1-Tevbe 60)

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.