Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5595
EURO
10,1169
ALTIN
494,93
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
32°C
Bursa
32°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
34°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
36°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Zenginliğin Tehlikesi ve Fakirliğin Esenliği

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

01.09.2020
0
A+
A-

Bil ki bazıları zenginliği, bazıları da fakirliği üstün görmüşlerdir. Biz burada işi fazla uzatmadan onların bu hususta söylediklerini açıkça ve tahkik ederek ortaya koyacağız. Çünkü işi uzatmanın pek faydası yoktur. Kimileri fakirliği üstün göstermek için çoğu sabit olmayan bazı hadisleri delil göstermişlerdir. Sabit olanlar da yoruma açıktır. Yine, bu görüşte olanlar zenginliğin galilelerini ve afetlerini dile getirerek zenginlikten insanları korkutmuşlardır. Zenginliğin tehlikeli olduğu elbette inkar edilemez.

Doğrusu şöyle demektir:

Genelde fakirlik esenlik ve selamet yoludur. Fakir olan kişi, hastalığı sebebiyle sevap kazanır ve güzel sabrettiği için ecir alır.

Zenginlik ise zenginin kazancında, mal biriktirmesinde, kastında ve malını vermemesinde selamet içinde olmasıyla kayıtlıdır ve bundan dolayı tehlikesi büyüktür. Zenginin kazancında bir şaibe yok ise mal biriktirirken ve gerekli yerlere harcarken taşıdığı niyet güzelse böylesi bir zenginlik fakirlikten daha faziletlidir. Çünkü bu tür zenginliğin başkalarına da faydası vardır. Fakir, bir köşede kendini ibadete vermiş birisine, hayır yapan zengin ise müftüye ve mücahide benzer.

[ads1]

Ebu Hureyre (r.a) şöyle anlatıyor: “Muhacirlerin fakirleri, Resulüllah (s.a.v)’e gelerek dediler ki, zenginler yüksek dereceleri ve devamlı nimetleri kapıp götürdüler. Buyurdu ki, neden söz ediyorsunuz? Dediler ki; onlar da bizim gibi namaz kılıyorlar, bizim gibi oruç tutuyorlar ama onlar sadaka veriyor biz veremiyoruz, onlar köle azat ediyor bir edemiyoruz! Bunun üzerine Resulüllah (s.a.s.) şöyle buyurdu:

‘Sizden önce yaşayanların derecesini yakalayacağınız, sizden sonra gelenleri geçeceğiniz ve sizin yaptığınızı yapmadıkça hiç kimsenin sizden üstün olamayacağı bir şeyi size öğreteyim mi?’ Dediler ki öğret, ey Allah’ın elçisi! Şöyle buyurdu: Her namazın ardından otuz üç kere ‘sübhanallah, Allahu ekber ve elhamdülillah’ dersiniz.”

Ebu Salih şöyle anlatıyor: “Daha sonra muhacirlerin fakirleri Resulüllah (s.a.v)’e gelerek dediler ki, mal sahibi olan din kardeşlerimiz bizim yaptığımız şeyi duymuşlar ve onlar da aynısını yapmışlar. Bunun üzerine Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurdu: Bu Allah’ın ihsanıdır ve onu dilediğine verir.”

Sahabe -r.a- mal kazanmışlar, toplamışlar, ve geriye miras olarak mal bıraknışlardır. Daha önce malın neden övülüp neden kınandığını söylemiş ve bunun malın kendisiyle değil, kulun fiiliyle ilişkili olduğunu belirtmiştik. Çünkü mal bir alettir. Malın verilip harcanmasının gerekli olmasına ilişkin olarak Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyuruyor: “Bana, Ebu Bekir’in malı gibi faydası dokunan bir mal olmadı.”

[ads2]

(…) Yezid b. Meysere şöyle anlatıyor: “Önceki devirlerde yaşamış bir adam vardı. Birçok mal toplayıp yığmış ve çok sayıda çocuğu olmuştu. Sonra ailesinin yanındayken nefsine dönerek uzun yıllar nimet içinde olacağını söylemişti. Bir gün ölüm meleği ona da geldi ve kapıyı çaldı. Karşılarına bir fakir suretinde çıkmıştı. Onlara dedi ki, bana ev sahibini çağırın.

Dediler ki, efendimiz senin gibi birinin ayağına mı gelecek? Bir süre bekledikten sonra yeniden kapıyı çaldı ve dedi ki, ona benim ölüm meleği olduğumu söyleyin! Efendileri gelenin ölüm meleği olduğunu duyunca hemen yerinden fırladı ve dedi ki, ona karşı kibar sözler söyleyin! Dediler ki Allah seni mübarek eylesin, efendimizden başkasını istemiyor musun? Dedi ki hayır, onu görmek istiyorum! Sonra içeri girdi ve adama dedi ki, kalk ve ne vasiyet edeceksen et! Çünkü evden çıkmadan önce canını alacağım! Bu sözleri duyan ailesi bağırıp çağırarak ağlamaya başladılar. Adam dedi ki sandılkarı ve kutuları açın, para kasalarını açın! Onlar da dediğini yapıp açtılar. Adam biriktirdiği paralara dönüp onlara lanet etmeye ve sövmeye başladı. Parasına dedi ki:

‘Bana Rabbimi unutturan sensin! Ahiretim için amel yapmaktan beni alıkoydun! Şimdi ecelim geldi!’

Parası dile gelip dedi ki: Bana sövme! İnsanların gözünde değersiz biriyken kadrini ben yükseltmedim mi? Üzerinde benim izlerimi taşımıyor musun? Hükümdarların ve eşrafın kapılarına gider onların kızlarıyla evlenirdin benim sayemde! Oysa Allah’ın salih kulları o kızları istediğinde onlara vermezlerdi! Beni putlara, kahinlere ve büyücülere harcadığında sana karşı çıkıyor muydum? Beni Allah yolunda harcamış olsaydın yine sana karşı çıkmazdım! O halde sen kınanmaya benden daha layıksın! Ben ve siz ey insanoğlu, topraktan yaratıldık ve kimimiz iyilik, kimimiz günah işledi!” İşte mal ve para böyle diyor! O halde ondan sakının!

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: 2 / bkz: 54-56

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.