+18 İslam'da Cinsellik

Zina Etmek Günahtır. Fakat En Büyük Günah Kiminle Zina Etmektir?

sponsor

Zina türlerinden en büyüğü, komşusunun hanımı ile zina etmektir ki zinanın yol açtığı mefsedet, bu fiille ayaklar altına alınan haklar oranın katlanmaktadır.

Mesela evli kadınla yapılan zina, günah ve ceza bakımından, evli olmayan kadınla yapılan zinadan daha ağır ve tehlikelidir. Çünkü işlenen bu cürümde kocanın hürmetinin çiğnenmesi, evlilik yatağının kirletilmesi, aslında ona ait olmayan bir çocuğun nesebinin kocaya nispet edilmesi gibi sıkıntılı durumlar söz konusudur. Bu nedenledir ki söz konusu çirkin fiil, günah ve cürüm bakımından, kocası olmayan bir kadınla yapılan zinadan daha ağır/büyük, daha tehlikelidir.

Zina eden kadının kocası, bu suçu işleyen adamın komşusu ise, buna bir de kötü komşuluk kabahati ve komşusuna en ileri seviyede sıkıntı verme suçu ilave olmaktadır. Bu da komşuya yapılabilecek kötülüklerin en tehlikelisidir. Peygamber(s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kötülüklerinden komşusunun emin olmadığı kimse cennete girmez.”

Komşunun hanımıyla yapılan zinadan daha tehlikeli, daha büyük bir kötülük yoktur.

Evli olamayan yüz kadınla zina etmek, Allah katında, komşunun hanımıyla zina etmekten daha hafif kalır.

Bir de sözü edilen komşu,o kişinin kardeşi veya akrabalarından biriyse, bu günaha akrabalık bağlarını koparma günahı da eklenir ki günah daha da katlanır.

Bahsedilen komşu namaz, ilim tahsili ve cihad gibi Allah’a itaat maksadıyla evinden uzaktaysa, zinadan dolayı işlenen günah daha da katlanır. O derece ki, Allah yolunda savaşan kimsenin hanımıyla zina eden kişi kıyamet gününde ayakta durdurulur ve (o mücahide) “bunun iyiliklerinden / sevaplarından dileğini al!” denir.

Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Ne dersiniz?” Yani, babanın oğluna, dostun dosta adenmasi gereken hiçbir hakkının bırakılmayacağı bir yerde bu mücahid, dilediğini alması hükme bağlanmamış olan o iyiliklerden geriye bir şey bırakır mı dersiniz?

Zina ettiği kadın bir de akrabalarından biriyse, işlediği bu günaha akrabalık bağlarını kesme cürmü de eklenir.

Zina eden kişi evliyse bunun günahı daha da büyüktür.

Zina eden adam yaşlıysa günahı da büyüktür. Böyle bir kimse Allah Teala’nın kıyamet gününde kendileriyle konuşmayacağı, temize çıkarmayacağı, acıklı azabı hak edecek olan üç insan grubundan birine dahildir.

Bunlar yanında bir de söz konusu çirkin fiil haram bir ayda, haram bir beldede yada Allah katında saygın olan bir zaman diliminde, mesela namaz vakitlerinde, duaya icabet anlarında işlenmişse günah daha da katlanır.

Bununla birlikte işlenen cürümlerin yol açtıkları olumsuz neticelere, günah kazanma ve cezaya maruz bırakma konusunda aralarında derece farklılığı bulunduğuna dikkat edip ibret almalısın.

Allah yardımcınız olsun.

NOT: Sen sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma. Çünkü unutmamak gerekir ki; Keser döner sap döner, gün gelir o keserin sapı küreğin sapı olarak sana geri döner

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 239-241

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı