DOLAR
32,4661
EURO
34,6319
ALTIN
2.502,16
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Açık
21°C

Zina Günahının Affı Var mı?

02.04.2024
34
A+
A-
Zina Günahının Affı Var mı?

Zina etmek büyük günahtır ama bir anlık işlediği günahtan dolayı bir insanı bir ömür boyu ümitsizliğe düşüremezsiniz

Eğer bu yazıyı okuyorsanız; Bu makalenin kapsamına giren kişiler; daha önce zina etmiş ancak ettiği zinadna dolayı büyük bir pişmanlık duyup nasuh bir tövbe ile Allah’a yönelen ve bu tövbesini salih ameller ile destekleyen kişileri ilgilendirmektedir.

Yoksa keyfe keder bilerek ve isteyerek zina edip de ettiği zinadan pişmanlık duymayan yada nasıl olsa Allah kendisine ortak koşulması hariç her günahı affediyor. Ben zina ettikten sonra tövbe edersem beni de affeder gibi saçma sapan bir düşünceye kapılmayın. Allah muhafaza amel defterini siccinde bulursun.

Bu makalede yer alan içerik zinanın cezası yada uygulanması gereken şeyleri değil zina günahı işleyen birisinin arınıp, temizlenip temizlenemeyeceği konusunu işlemektedir. Yoksa zina eden birisine recm cezası vardır diye bana ön yargılı yaklaşmayın

Bu açıklamadan sonra konumuza dönecek olursak;

Belirttiğimiz üzere zina eden birisi büyük bir günah işlemiştir. Ancak bu insana Allah seni affetmez, işlediğin zina suçunun affı yok, artık o günahı temizleyemezsin diye bir kişiyi Allah’ın affından ve mağfiretinden ümit kestirmek; o kişinin işlediği zina günahından daha büyük bir günahtır.

Ancak;

  • Allah ile kul arasına kim girebilir?
  • Kim Allah’ın elinde ki mührü alıp da onun adına karar verebilir?
  • Kim Allah’ın kullarını Allah’ın rahmetinden ümit kestirebilir?

Bunları yapan birisi kör cahildir ve Allah belki de o zina edip de ettiği zinadan dolayı pişmanlık duyup tövbe eden kulu cennetine koyarken; Allah adına kararlar verip de kişiyi Allah’ın rahmetinden, mağfiretin ümit kestiren kişiyi; o zina işleyenin işlediği günahtan dolayı cehenneme koyarsa ne olacak

İnsanlara tepeden bakmayın, eleştirmeyin ve büyük konuşmayın. Bunun bazı sebepleri var. Şöyle ki;

1-) Zina eden kişiye tepeden bakar hor görürsün, ama gün gelir onun işlediği günahı yada daha beterini işlemek zorunda kalırsın.

2-) Zina eden kişiyi eleştiriyorsun, zina ettiğini biliyorsun ama o kişi gerçekten samimi bir şekilde pişman olup tövbe etmiş olabilir ve sen bundan bihaber olabilirsin. Yani bu durumda su-i zan, iftira, gıybet gibi günahlara girersin ki; attığı mermi geri teptiği için bir gözünü kaybeden ve buna sinirlenip bir mermi daha sıktığı için diğer gözünü kaybeden ahmak insanın durumuna benzer

3-) Büyük lokma yiyin ama büyük söz konuşmayın. Çünkü gün gelir tükürdüğünü yalamak zorunda kalabilirsin.

4-) Ben zinayı kesinlikle meşrulaştırma peşinde değilim yanlış anlaşılmasın. Ama her insan nefs sahibidir ve nefiste her daim kötülüğü emreder. Hataen bir günah işlemiştir.

  • İçimizde kaç kişi acaba bir insanı işlediği günahtan dolayı ayıplarken; kendimizi sorguladık?
  • Acaba bizler gerçekten sütten ak kaşık ve günahsız mıyız?

Belki de o gizli saklı işlediğimiz, kuldan utandığımız halde Allah’tan korkmadan işlediğimiz günahları Allah bir ortaya çıkarsa herkes yüzümüze tükürür.

5-) Bir insan yanlış yapmış olabilir. ancak senin görevin o insanı eleştirmek, suçlamak değil doğruyu anlatmaktır. İletişim de bir kural kaide vardır; Karşı tarafla iletişim kurarken eğer suçlayıcı bir ifade kullanırsan refleks olarak direk kendini savunmaya alır. O yüzden insanlara iyiliği emredin ve kötülükten alıkoymaya çalışırken hakaret etmeyin, suçlayıcı ifadeler de bulunmayın ki; karşı tarafın işlediği günah işleyeceği günahtan küçük olmasın

6-) Bir velveledir almış başını gidiyor. Allah kul hakkını affetmez, zina eden birisini affetmez, zina eden sonsuza kadar cehennemde kalır, kul hakkı yiyen vesaire vesaire. Ben bunlara helal demiyorum ki. Evet bunlar Kur’an ve Sünnette belirtildiği üzere büyük günahtır.

Ancak Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de diyor ki; Bana ortak koşmak hariç; kim günah işler ve işlediği günahtan dolayı gerçek anlamda pişman olup, samimi bir tövbe ettikten sonra salih amel iler ve bana vermiş olduğu; Ben sizin Rabbiniz değil miyim diye sorduğunda Evet Rabbimizsin sözünü yerine getirirse ve bana yönelirse ben o kişiyi affederim.

Nisa Süresi 48; Allah kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını dilediği kimse hakkında bağışlar

Furkan Süresi 69 ve 70. ayette buyuruyor ki;; Ancak tövbe edip inanarak erdemli işler yapanın durumu başkadır; Allah böylelerinin kötü hallerini iyiye çevirecektir. Allah çok bağışlayıcı, çok merhametlidir. Evet, kim tövbe edip erdemli davranırsa bu durumda gerektiği şekilde Allah’a yönelmiş olur.

Başka ayetlerde Allah bilmeyerek işlenen günahları affedeceğini söylüyor ama belki de onun kaç katı hatasından dönüp tövbe eden kişileri methediyor.

Kul hakkı ile mevzu da aslında farklı bir şey yazmaya gerek yok. Mahşer meydanında hesaplaşma esnasında Hak sahibi hakkını istediği zaman alacak bir hakkı olmadığı zaman kendi günahlarından alacaklı olduğu kişiye verecek ve bu durumda belki de hadiste belirtildiği üzere gerçek müflis durumuna düşecek.

Allah kul hakkını affetmez diyenlere sormak istiyorum; Ya Allah Rahim sıfatı gereği alacaklıya da verecekliye de derse ki ikinizide affettim girin cennete derse o zaman bu yaptığınız su-i zanlar, Allah adına hüküm vermeler ve insanları düşürdüğünüz ümitsizlik halinin hesabını nasıl vereceksiniz?

Evet zina etmekten de kul hakkı yemekten de vesair diğer günahları işlemekten de uzak durmalıyız. Ancak bir insana zarar verdiyseniz ve bu insan da hayatta ise ondan helallik alın ve zararını karşılayın. Ancak bu helallik isterken karşı tarafın durumunu da göz önünde bulundurun.

Şayet ona yaptığınız haksızlığı söylediğiniz zaman ne yapacağını kestiremiyorsanız eğer; bir daha başkasına zarar vermeyin, tövbe edin ve salih amel işleyerek Allah’a kulluk ve ibadete devam edin ki zaten bunu kul hakkı yesek de, günah işlesek de, zina etsek de yapmak zorundayız

Haksızlık yaptığınızı, kul hakkına girdiğinizi düşündüğünüz kişi şayet ölmüş ise de arkasından dua edin, sadaka verin, hem onun için hem kendiniz için Allah’tan af dileyin.

Selam hak edenlerin üzerine olsun

İsmail Ekinci

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.