Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5295
EURO
10,0725
ALTIN
480,67
BIST
1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
29°C
Bursa
29°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
33°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
35°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
SON DAKİKA

Zina ile ilgili Had Cezası ve Sebepleri Konusundaki Sertlik ve Çirkinlik

06.04.2020
0
A+
A-
Zina ile ilgili Had Cezası ve Sebepleri Konusundaki Sertlik ve Çirkinlik

Allah Teala had cezaları için zina haddine şu özelliği vermiştir:

1- En Çirkin Şekilde Öldürmek…. Zinanın hafif olan cezasında ise celde vurulması şeklinde uygulanan bedeni ceza ile yurdundan bir yıl süreyle sürgün edilmek şeklindeki vicdanı cezayı bir araya toplamıştır.

2- Allah Tealanın, dini ile ilgili olarak, zina edenlere had cezasının uygulanmasına mani olacak şekilde acımayı kullarına yasaklamış olması….

Çünkü Allah Teala onlara merhamet ettiği için bu cezayı teşri kılmıştır. O, onlara karşı sizden daha merhametlidir, ama bu rahmeti bu cezayı emretmesine mani olmamıştır. Dolayısıyla sizin kalplerinizde ki acıma duygusu da sizi O’nun emrini yerine getirmekten alıkoymasın.

Bu husus diğer hadleri de kapsayacak şekilde genel olsada zina haddi ile alakalı olarak ihtiyaca binaen özellikle zikredilmiştir. Çünkü insanlar hırsızlık yapana, iftira edene ve içki içene karşı kalplerinde duydukları sertliği, katılığı zina edene karşı duymayabilirler. Yani kalpleri, diğer cürümleri işleyenlere nispetle zinakar kimseye daha fazla merhamet hissedebilir. Vakıa bunun şahididir. Bu nedenle acımaları ve bu duygunun onları Allah’ın belirlediği had cezasını uygulamamaya sevk etmesi yasaklanmıştır. Bu merhametin sebebi şudur:

Bu günah şerefli kimselerden sadır olabildiği gibi normal kesimden de, ahlaksız kimselerde de sadır olabilir. İnsanların nefislerinde bu suçu işlemeye sevk eden çok etkili bir güç vardır. Bu suça ortak olan çok sayıda insan mevcuttur.

Zina suçunun sebeplerinden en fazla görüneni aşktır

Kalpler aşık olan kimseye acımaya meyyaldir. Bir çok insan aşığa yardımcı olmayı -aşık olunan suret (görünüm) aşığa haram olsada- itaat ve Allah’a yakınlık vesilesi saymaktadır.

Bu durum kötü karşılanmaz. Çünkü bu hal, Allah’ın dilediği kimseler içerisinde hayvanlara benzerlik gösteren kişilerde yerleşmiş bir haldir. Bu mevzuda bizlere, hizmetkarlar ve kadınlar gibi aklı noksan kimselere dair çokça hikayeler anlatılmıştır.

Ayrıca bu suç, iki tarafın rızasıyla gerşekleşmektedir. Saldırı, zulüm, tecavüz gibi insan nefsinin nefret ettiği eylemler bu suçta vaki olmamaktadır. Nefislerde bu suç lehine baskın bir arzu, bir şehvet bulunmakta olup bu suç nefislere tasvir edilmekte ve nefislerde haddin uygulanmasına mani bir acıma duygusu oluşmasına neden olmaktadır.

Bütün bunlar iman zaafiyetindendir.

İmanın mükemmelliği; Allah’ın emrine yerine getirebilecek kuvveti ve had cezası uygulanan kimseye gösterebilecek merhameti olan bir kişinin emri ve rahmeti konusunda Rab’ine muvafık olmasıdır

3- Allah Teala zina cezasını işleyenlere uygulanacak hadi cezasına müminlerinde şahit olmasını emretmiştir. Buna göre söz konusu ceza hiç kimsenin görmediği, gözlerden ırak bir yerde infaz edilemez. Bu uygulama had cezası ile güdülen maslahat ve caydırıcılık hikmeti açısından oldukça etkilidir.

Evli Olanların Zina Cezası

Evli olup da zina etmiş olan kimsenin had cezası, Allah Tealanın Lut Kavmine verdiği taşlanarak öldürülme cezasından türemedir. Bunun nedeni, zina ve livata fiilinin içerdikleri ahlaksızlık bakımından müşterek olmalarıdır. Her iki fiilde de Allah Tealanın yaratma ve emretmeye dair hikmeti ile çelişen bir fesat söz konusudur. Lütilik fiilinde sayılamayacak, ifade edilemeyecek kadar çok fenalık vardır.

Söz konusu fiilin konusu olan kişinin katledilmesi, hiç bir şey yapılmadan bırakılmasından daha hayırlıdır. Zira bu çirkin eylemin sonrasın da kesinlikle salah bulmayacak şekilde fesada uğrar, sahip olduğu hayır tamamı ile elinden yok olup gider, yüzündeki haya tamamen çekilip alınır ve bir daha ne Allah ne de insanlar karşısında haya etmez hale gelir. O çirkin eylemi yapan kişiden bedenine bulaşmış olan nutfe kalbinde ve ruhunda adeta zehir etkisi gösterir.

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 340-342

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.